Bezpieczna gmina - to priorytet dzielnicowych
Wczoraj w ramach planu priorytetowego dzielnicowego gminy Zbójna, łomżyńscy policjanci przeprowadzili działania Bezpieczna Gmina. Głównym ich celem była poprawa bezpieczeństwa na drogach tej właśnie gminy i wyeliminowanie zagrożeń sygnalizowanych przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas kontroli drogowych policjanci sprawdzali trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów i ładunków. Do działań dzielnicowego przyłączyli się policjanci z ruchu drogowego oraz inspektorzy transportu drogowego.
Głównym zadaniem dzielnicowego jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami, pomoc w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Mało kto wie, że każdy dzielnicowy ma obowiązek opracowania planu priorytetowego nad realizacją, którego pracuje do momentu zminimalizowania lub całkowitego wyeliminowania zagrożenia. Jest to narzędzie, które ma uspołecznić zadania realizowane przez „policjanta pierwszego kontaktu” oraz zwiększyć skuteczność jego współdziałania z mieszkańcami. Zasadniczym celem takiego planu priorytetowego jest poprawa bezpieczeństwa w środowisku lokalnym poprzez rozwiązanie konkretnego problemu uciążliwego dla mieszkańców. Warto zatem poznać plan priorytetowy swojego dzielnicowego.
I tak wczoraj, właśnie w ramach planu priorytetowego dzielnicowego gminy Zbójna, gdzie głównym wskazywanym przez mieszkańców problemem są uciążliwości związane z nieprzestrzeganiem przez kierujących pojazdami ograniczeń prędkości na terenie zabudowanym w miejscowości Laski oraz nie stosowanie się do znaku B-18 przez kierujących pojazdami ciężarowymi, policjanci przeprowadzili działania pod nazwą Bezpieczna Gmina. Dzielnicowy wspólnie z policjanci z łomżyńskiej "drogówki" oraz inspektorami transportu drogowego w głównej mierze zwracali uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów i ładunków we wskazanym przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa terenie. Tym razem okazało się, że na blisko 33 skontrolowanych samochodów, wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Funkcjonariusze ujawnili 11 wykroczeń, między innymi polegających na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości jak i nie stosowanie się do znaku B-18 czyli zakaz ruchu pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa od wartości podanej na znaku. Ponadto za brak badań technicznych pojazdu jednemu kierowcy został zatrzymany dowód rejestracyjny.
Mając na względzie poprawę bezpieczeństwa na danym terenie, działania te będą kontynuowane.