Aby święta były bezpieczne
Święta tuż, tuż. Rozpoczął się tydzień przedświątecznych zakupów. Jest to również czas większej aktywności złodziei i oszustów. W tym wyjątkowym okresie zadbajmy o bezpieczeństwo własne ale i naszych najbliższych, szczególnie tych, którzy z uwagi na podeszły wiek lub samotne zamieszkiwanie są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo.
Podczas gdy my zaaferowani jesteśmy wybieraniem najpiękniejszej choinki, największego karpia i najlepszych podarunków dla bliskich, a nasze głowy zaprzątnięte są tym co jeszcze musimy zrobić napotykamy ludzi, dla których rozpoczął się najbardziej dochodowy okres w roku. Korzystając z naszego zamyślenia, nieuwagi i wyjątkowego tłoku okradają nas z pieniędzy, dokumentów, telefonów, przedmiotów osobistych czy samochodów.
Kradzieże kieszonkowe dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji publicznej, w zatłoczonych autobusach, pociągach w czasie wsiadania lub wysiadania oraz w miejscach o dużym skupieniu ludzi. W naszym mieście kieszonkowcy najczęściej wybierają na teren swojego działania plac targowy, sklepy w rynku i przystanki komunikacji publicznej, czyli miejsca najbardziej uczęszczane. Działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę, a sposób ich działania skutecznie odwraca uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków.
Zachowujmy rozsądek! Nie zabierajmy ze sobą dużych ilości pieniędzy. Wkładajmy do portfela tylko tyle, ile możemy przeznaczyć na świąteczne zakupy. Starajmy się chować mniejsze sumy w różnych miejscach - przy znalezieniu przez złodzieja jednej ze skrytek straty będą mniej dotkliwe. Nie nośmy przy sobie niepotrzebnych nam dokumentów i przedmiotów.
Zawsze miejmy na oku swoje rzeczy osobiste. Nie przechowujmy cennych przedmiotów w zewnętrznych kieszeniach, bądź przezroczystych reklamówkach. Trzymajmy blisko siebie torebki, saszetki. Zwracajmy na nie uwagę zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, takich jak środki komunikacji miejskiej, przystanki, sklepy. W żadnym wypadku nie wkładajmy portfeli i torebek do koszyków na zakupy w sklepach samoobsługowych. Bądźmy czujni, zwracajmy uwagę na to kto obok nas idzie, jak się zachowuje, obserwujmy otoczenie - ludzie zapatrzeni w wystawy, nieuważni, zamyśleni są łatwiejszym łupem dla złodzieja, który bardzo starannie wybiera swoją ofiarę.
Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu swojego samochodu. Upewnijmy się, że został zamknięty, a kluczyki, radio i inne cenne przedmioty zabrane lub schowane. Torby, reklamówki i paczki z zakupami chowajmy do bagażnika, pozostawione na siedzeniach prowokują złodziei do sprawdzenia ich zawartości.
Bezpieczeczna jazda zimą
Święta i choinka są najpiękniejsze wówczas, jeżeli sprzyja temu zimowa aura. Oszronione drzewa, śnieg za oknem, mróz na szybach. To wszystko nie sprzyja jednak tym, którzy wybierają się w podróż, by spędzić te szczególne dni poza domem. Takich osób jest jak zwykle w dzień wigilijny i ostatni dzień świąt znacznie więcej. Musimy zrobić wszystko by bezpiecznie dojechać do celu i bezpiecznie powrócić. Należy zatem wcześniej właściwie przygotować auto do zimy. Na szczęście wymiana opon na zimowe dla dużej części kierowców stała się już normą. Droga hamowania, przyczepność nawet tych najgorszych zimowych są zdecydowanie lepsze niż najlepszych tzw. opon wielosezonowych. Bezpieczeństwo jazdy w zimę to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięta umiejętność przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Mimo, że to święta, mimo, że doskonała okazja do świętowania z najbliższą rodziną, siadając za kierownicą pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni.
Bezpieczeństwo pieszych
Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą, jeżeli to możliwe zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinni być wyposażeni najmłodsi uczestnicy ruchu.
Opuszczając mieszkanie…
Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów. Wyjadą na Święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze do mieszkań nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Uwaga na petardy!
Okres świąteczno - noworoczny to czas związany z zakupem różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Pamiętajmy o tym, że zakupione przez nas materiały pirotechniczne i fajerwerki są szczególnym zagrożeniem dla najmłodszych. Obsługę sztucznych ogni powierzmy tylko osobom dorosłym. W materiały pirotechniczne zaopatrujmy się tylko w legalnych punktach sprzedaży. Zwróćmy też uwagę na prawidłowe oznaczenie wyrobów pirotechnicznych, które powinno zawierać: nazwę wyrobu, oznaczenie klasy i numer obowiązującej normy, nazwę i adres producenta lub importera oraz instrukcję użytkowania w języku polskim.
W tej pogoni za świątecznymi prezentami, nie możemy zapomnieć o tych podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy, więc wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.
Wesołych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku
życzą policjanci oraz pracownicy
Komendy Miejskiej Policji w Łomży