Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorzy coraz bardziej ostrożni

Data publikacji 09.12.2015

Łomżyńscy policjanci odebrali wczoraj trzy sygnały o tym, że oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od trzech starszych mieszkanek miasta. Na szczęście dzięki wielu policyjnym apelom i komunikatom medialnym skierowanym do seniorów oraz ich czujności – i tym razem nie doszło do przekazania pieniędzy przestępcom.

Oszuści próbowali wczoraj rano wyłudzić pieniądze od trzech mieszkanek Łomży w wieku od 76 do 90 lat. Liczyli na to, że starsze kobiety dadzą się nabrać i przekażą pieniądze osobom podającym się za ich bliskich krewnych potrzebujących gotówki na załatwienie spraw związanych z rzekomym wypadkiem drogowym. Żadna z osób do których telefonowano nie uwierzyła w opowiadaną przez telefon historię i nie przekazała pieniędzy osobom obcym. Czujne seniorki zorientowały się, że była to próba oszustwa i zakończyły rozmowę. O całej sytuacji natychmiast powiadomiły Policję. Mundurowi nadal apelują o ostrożność. Nie dajmy się oszukać!

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodność naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W szczególności pamiętajmy jednak o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować  - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych.

Apelujemy także do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy, przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w takiej sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, obiady świąteczne, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie samotnym seniorom, którzy funkcjonują w naszym otoczeniu.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności życia niejednokrotnie zbieranych latami.


 

Powrót na górę strony