Bezpieczny Senior - spotkanie w ramach Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi
Dzisiaj łomżyńscy policjanci spotkali się z seniorami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Szczególną uwagę poświęcili procedurze Niebieskiej Karty. Mundurowi przestrzegali uczestników spotkania również przed oszustami działającymi metodą na tak zwanego „wnuczka”.
Łomżyńscy policjanci z Wydziału Prewencji, na co dzień zajmujacy się szeroko pojmowaną profilaktyką, w zwiazku z przypadajacym jutro Światowym Dniem Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi spotkali się z seniorami z Klubu Senior + aby porozmawiać z nimi o ich bezpieczeństwie ale też zwiększyć ich świadomość na temat zjawiska przemocy w rodzinie wobec właśnie osób starszych, schorowanych czy niepełnosprawnych, które są szczególnie narażone na nadużycia ze strony osób nimi się opiekującymi. Podczas spotkania policjanci zwracali uwagę, że zapobieganie przemocy wobec tej grupy społecznej jest szczególnie istotnym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie. Sytuacja seniorów jest szczególnie trudna i wielowątkowa, ponieważ bardzo często dodatkowo komplikuje ją zależność materialna, opiekuńcza, mieszkaniowa i emocjonalna. Omówili przy tym założenia i cel przyświecający procedurze "Niebieska Karta".
Uczestnicy spotkania otrzymali również informacje o sposobach i metodach działania oszustów przy próbie wyłudzenia pieniędzy metodą na tak zwanego „wnuczka”. Policjanci radzili, jak postępować w przypadku telefonu od fałszywego członka rodziny. Apelowali przy tym o rozwagę i nie uleganie emocjom, a także kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych osób, które pukają do drzwi lub dzwonią opowiadając różnego rodzaju historie. Funkcjonariusze uczulali, że należy być podejrzliwym, także w sytuacji, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla do szybkiej wypłaty i przekazywania nieznajomym środków pieniężnych. Podczas spotkania poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa na drogach, a w szczególności poprawa widoczności osób pieszych po zmroku, poprzez noszenie elementów odblaskowych. Był to też dobry moment, aby poinstruować zainteresowanych, jak działa i do czego służy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W związku z tym, że większość uczestników spotkania jest posiadaczem kont na portalach społecznościowych była też mowa o pozornej anonimowości w sieci.
Przy okazji spotkania policjantka zapewniła słuchaczy o tym, że łomżyńska komenda Policji podejmuje szereg inicjatyw na rzecz poprawy dostępności swojej przestrzeni. Wszystko po to, aby jakość usług dla osób starszych i o specjalnych potrzebach była coraz lepsza.