Działania profilaktyczne - spotkania, prelekcje, pogadanki

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz konsekwencje prawne w łomżyńskim "Mechaniaku".

Data publikacji 07.04.2025

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży spotkali się z młodzieżą Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących numer 5 w Łomży. Mundurowi mówili o konsekwencjach prawnych zachowań karalnych ale też o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Dziś, odbyło się spotkania łomżyńskich policjantów z młodzieżą Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących numer 5 w Łomży. Wizyta mundurowych, miała na celu uświadomienie młodym ludziom, jakie są konsekwencje prawne czynów zabronionych, czym jest demoralizacja oraz jakie aspekty jej dotyczą. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na negatywne zjawiska występujące wśród dorastającej młodzieży, jak palenie tytoniu, pierwsze kontakty z alkoholem i środkami odurzającymi, czy też drobne kradzieże. Rozmawiali również o uzależnieniach i działaniach profilaktycznych. Policjanci omawiali zagadnienia związane z przepisami karnymi wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Informowali również o prawnych aspektach uzależnień, podając szereg przykładów z codziennej pracy.

Policjanci omówili też temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mówili młodzieży o prawidłowym przekraczaniu jezdni, poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowaniu w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów. Funkcjonariusz ruchu drogowego przypomniał, że zwolennicy podróży na rowerze muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, to olbrzymia odpowiedzialność i przepisy, do których tacy kierujący powinni się stosować. Uczniowie dowiedzieli się o tym, w jakie elementy powinien być wyposażony rower oraz dlaczego w czasie jazdy powinno się używać kasku. Usłyszeli też, że dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania: rowerem, wózkiem rowerowym, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego – jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat. Policjant przypomniał tym bardziej dociekliwym słuchaczom, że w przypadku jeśli dziecko ukończyło już 10 lat, a mimo to nie przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową albo jej nie zdało ale porusza się rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na opiekunach prawnych ciąży odpowiedzialność karna.

Powrót na górę strony