Informacje

OSZUŚCI NIE ODPUSZCZAJĄ – OSTRZEGAJMY BLISKICH

Data publikacji 16.10.2024

Tylko wczoraj łomżyńscy policjanci otrzymali dwa sygnały o tym, że oszuści próbowali nakłonić seniorów do przekazania swoich oszczędności. Na szczęście dzięki czujności tych osób oraz ich bliskich do oszustwa nie doszło. Funkcjonariusze apelują o rozwagę nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu!

Tylko wczoraj do dyżurnego łomżyńskiej Policji wpłynęły, dwa sygnały dotyczące prób oszustwa metodą na "zagrożone pieniądze". Osoby dzwoniące podawały się za policjantów i tłumaczyły jak ustrzec się przed utratą oszczędności. Przed południem do 86-latki zadzwonił rzekomy policjant informując, że jej pieniądze są zagrożone i przyjdzie do niej około 15, aby je zabezpieczyć. Gdy zadzwonił o 15, telefon odebrała już córka 86-latki. Mężczyzna przedstawił się i podał numer policyjny, aby uprawdopodobnić swoją opowieść. Poprzez nerwowy i rozkazujący ton wywoływał presje na seniorce i jej córce, wypytując o oszczędności. Ostrzegał, że do ich mieszkania może być włamanie. Mogą one zostać uśpione gazem i polecił kłaść mokre ręczniki pod drzwi celem zabezpieczenia mieszkania. W między czasie wypytywał jak dużo pieniędzy kobiety mają w domu, a ile w bankach. Gdy córka seniorki zaczęła podejrzewać, że może to być oszustwo bo pytań o oszczędności jest zbyt wiele, mężczyzna polecił zadzwonić pod numer 997 i potwierdzić jego tożsamość oraz dobre intencje. Kiedy rozmówczyni stwierdziła, że uda się na pobliską komendę, aby potwierdzić to zagrożenie mężczyzna rozłączył się. Tym razem udało się ustrzec przed oszustwem i zachować oszczędności.

Schemat działania sprawców za każdym razem jest podobny. Nie daj się nabrać na tego typu historie opowiadane przez oszustów, którzy pod presją czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać pieniądze. Zweryfikujmy usłyszaną w słuchawce telefonu historię dzwoniąc do najbliższych. Powiadamiajmy Policję każdorazowo o takich telefonach. Bądźmy czujni!

Policjanci apelują do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

Powrót na górę strony