ZABEZPIECZ SWÓJ ROWER - WARTO PAMIĘTAĆ
Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego zwiększa się zagrożenie kradzieży rowerów. Aby zapobiegać utracie jednośladu, rower warto odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu, można zastosować różnego rodzaju zapięcia techniczne. Trzeba również unikać sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony, np. klatki schodowe czy okolice sklepów. Policjanci dodatkowo zachęcają do oznakowania swoich jednośladów.
Z wieloletniej obserwacji policjantów wynika, że jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych lub innych łatwo dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez żadnych zabezpieczeń i dozoru. Aby ustrzec się takich zdarzeń bądź w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu roweru. W sytuacjach, kiedy policjanci odzyskują skradziony rower, próbują go zidentyfikować i ustalić, do kogo należy oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Dużym ułatwieniem jest wówczas, gdy pokrzywdzony przestępstwem, zgłaszając kradzież jednośladu, okaże funkcjonariuszowi zdjęcie utraconego roweru, poda jego numer fabryczny wybity na ramie i cechy charakterystyczne. Zdarza się jednak, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać tych informacji, nie mając ich nigdzie zapisanych. Dlatego też policjanci zachęcają do oznakowania swojego roweru. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje takie pozostaną również w jednostce Policji. Znakowanie rowerów w łomżyńskiej jednostce wykonują dzielnicowi, w budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Partyzantów 48B. Aby oznakować swój rower należy (oprócz jednośladu) mieć przy sobie dowód osobisty i dokumenty potwierdzające zakup roweru lub jego własność. W przypadku osoby niepełnoletniej wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.
O czym należy pamiętać?
- Nie należy zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych (przed sklepem, przy bloku itp.) oraz na klatkach schodowych. Za każdym razem rower trzeba zabezpieczyć. Stosując zabezpieczenia typu: łańcuchy, zamki, kabłąki, można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru. Zabezpieczenia zniechęcają także do kradzieży tzw. „okazjonalnych złodziei”.
- Dodatkowo, można go też zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku ewentualnej kradzieży nagranie zdarzenia, może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy.
- Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.
Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.