DZIELNICOWI SPRAWDZAJĄ MIEJSCA GDZIE MOGĄ PRZEBYWAĆ OSOBY ZAGROŻONE WYCHŁODZENIEM ORGANIZMU
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży realizują działania „Nie bądźmy obojętni”. Zwłaszcza teraz, gdy temperatury spadają poniżej zera, działania te są zintensyfikowane. Mundurowi nawet kilkukrotnie w ciągu doby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone zamarznięciem. Są to między innymi opuszczone i niezabezpieczone posesje czy altanki działkowe. Wczoraj w patrolu dzielnicowych uczestniczyli również wolontariusze Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży.
Dzielnicowi z łomżyńskiej komendy, realizując działania prewencyjne pn. „Nie bądźmy obojętni”, każdego dnia zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to pustostany, altanki działkowe, klatki schodowe. Przy niskich temperaturach powietrza, miejsca te patrolowane są nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Osobom bezdomnym oferowana jest pomoc. W zależności od zastanej sytuacji, jest to chociażby przewiezienie do miejsc, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek czy bezpiecznie spędzić noc. Celem działań jest przede wszystkim nie dopuszczenie do przypadków wychłodzenia organizmu.
Na bazie porozumienia podpisanego w połowie listopada ubiegłego roku, funkcjonariuszy łomżyńskiej Policji i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży we wspólnych działaniach wspierają także wolontariusze z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, Strażnicy Miejscy oraz studenci z Instytutu Pielęgniarstwa oraz Instytutu Społeczno – Humanistycznego PWSiP w Łomży (czytaj też tu).
O miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając ikonkę "bezdomność" i zaznaczając to miejsce na mapie. Zostanie ono dokładnie sprawdzone, a w przypadku potwierdzenia objęte nadzorem w ramach działań „Nie bądźmy obojętni".
Funkcjonariusze apelują natychmiastową reakcję w przypadku zauważenia osoby leżącej, mającej problemy z poruszaniem się – znajdującej się w okolicznościach grożących wychłodzeniem organizmu. Zazwyczaj zgłoszenia, które docierają do łomżyńskich policjantów dotyczą przystanków autobusowych, klatek schodowych czy też miejsc na osiedlowych blokowiskach. Warto zajrzeć także do sąsiada, który mieszka samotnie i sprawdzić czy nie potrzebuje pomocy.
Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 bądź 997 może uratować życie.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 40.88 MB)