Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Babciu, to ja Twój wnuczek…

Data publikacji 04.11.2015

Oszuści "na wnuczka" wciąż próbują, tym razem na terenie powiatu łomżyńskiego. Tradycyjnie na ofiary wybierają osoby starsze i układając różne historie, telefonicznie nakłaniają do przekazywania pieniędzy. Informujmy bliskich o tym procederze. Edukujmy bliskie nam starsze osoby jak mają się zachować w przypadku telefonu od domniemanego wnuczka czy siostrzeńca z prośbą o szubką finansową pomoc. Ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy publicznych w tym także za policjantów. Pamiętajmy, że im większa świadomość osób starszych, co do sposobu działania oszustów, tym mniej oszukanych.

Wczoraj w południe do 64-letniej mieszkanki jednej z miejscowości na terenie powiatu łomżyńskiego zadzwonił młody mężczyzna, który podając się za siostrzeńca poprosił o przekazanie 70 tysięcy złotych w związku z wypadkiem drogowym, w którym miał uczestniczyć. Kobieta szybko zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem, a zdemaskowany przez nią fałszywy siostrzeniec szybko rozłączył się. W tym samym czasie miała miejsce kolejna próba oszustwa. Tym razem do 69–letniej mieszkanki tej samej miejscowości również zadzwonił telefon, oszust podał się za jej wnuczka. Scenariusz był podobny. Nagła potrzeba finansowa i prośba o pożyczenie 45 tysięcy złotych. Kobieta poprosiła o chwilę zastanowienia, a mężczyzna zadeklarował, że zadzwoni za godzinę. Po rozłączeniu, 69-latka natychmiast skontaktowała się z członkiem swojej rodziny w celu potwierdzenia sytuacji z rzekomym wypadkiem drogowym. Jeszcze dwukrotnie tego samego dnia oszuści próbowali kontaktować się ze starszymi mieszkańcami tej miejscowości próbując wyłudzić pieniądze. Na szczęście próby te okazały się nieskuteczne. O zdarzeniach też natychmiast seniorzy poinformowali Policję.

Pamiętajmy, że przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają od wielu lat. Pomimo zatrzymania przez Policję wielu z nich, tworzą się nowe struktury przestępcze działające na tej zasadzie.

Dlatego też bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Nieoceniona jest w tym zakresie rola osób opiekujących się i mających kontakt z seniorami, które mogą przekazać im niezbędną wiedzę zakresie bezpiecznych zachowań.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia i to dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują, a w konsekwencji wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką. Potwierdzajmy za każdym razem usłyszane przez telefon historie u naszych bliskich oraz powiadamiajmy o takich zdarzeniach Policję.

Jak działają oszuści?

- dzwoni telefon;

- głos w słuchawce mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym… i coś się poważnego wydarzyło: wypadek, choroba;

- rozmówca rozłącza się, a za chwilę telefon dzwoni ponownie;

- ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…;

- pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy;

- pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie Masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu;

- rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu.

Bądź ostrożna/y. Pamiętaj:

- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;

- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy;

- nie działaj pochopnie pod presja czasu, po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu i opowiedz o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;

- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom o takim zdarzeniu Policję.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób mundurowi proszą o natychmiastowy kontakt.

 

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.39 MB)

Powrót na górę strony