Wodne patrole policyjne na Narwi i Pisie
Policjanci z Łomży od początku maja patrolują rzeki znajdujące się na terenie powiatu łomżyńskiego. Mundurowych spotkać można na specjalnie oznakowanej łodzi motorowej. W ramach swojej codziennej służby kontrolują między innymi „dzikie kąpieliska” oraz linię brzegową Pisy i Narwi. Będą także strzec bezpieczeństwa kąpiących się na plaży miejskiej podczas nadchodzących wakacji oraz planują podejmowanie działań profilaktycznych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.
Szeregiem przedwakacyjnych spotkań profilaktycznych w szkołach i widokiem policyjnych patroli wodnych, mundurowi z Łomży przygotowywali mieszkańców miasta i powiatu do bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Głównym celem działań profilaktycznych prowadzonych co roku przez łomżyńskich policjantów jest zwiększenie świadomości amatorów wodnych kąpieli co do zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą oraz zapobieganie przypadkom utonięć. Oddelegowani do służby na wodzie funkcjonariusze są specjalnie przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadają specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu, są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Policjanci wyposażeni są w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Do końca sezonu letniego dbać będą o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Zadaniem patrolujących wody policjantów jest także sprawdzanie trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Jak bowiem wynika z obserwacji mundurowych najczęściej to alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa prowadzi do tragedii na wodzie. Pełniąc służbę wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej, zwrócą uwagę na osoby nielegalnie łowiące ryby.
Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność nad wodą i nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami. Przypominają także o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
· należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
· dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
· pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po alkoholu;
· wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu trzeba pamiętać o stopniowym namoczeniu ciała, aby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób można uniknąć szoku termicznego;
· pływając na materacach należy trzymać się blisko brzegu – nie wypływać nimi na środek jeziora;
· korzystając ze sprzętu wodnego (np. żaglówka, łódka, kajak) trzeba pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej;
· przed wypłynięciem w dłuższy rejs należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu prognozy pogody.
Przyczynami utonięć są:
· pływanie w miejscach zabronionych;
· brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
· pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji;
· niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
· brak umiejętności pływania;
· skoki do wody w nieznanym miejscu;
· pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;
· siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;
· nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi;
· lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
Policjanci kolejny raz apelują do wszystkich amatorów zabaw w wodzie oraz osób nad nią wypoczywających o zachowanie ostrożności i rozwagi i wybieranie jedynie kąpielisk strzeżonych i bezpiecznych.
PAMIĘTAJMY!!!
PŁYTKA WYOBRAŹNIA KOŃCZY SIĘ GŁĘBOKĄ TRAGEDIĄ!!!
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 30.75 MB)
Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.86 MB)