Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski? Biorę w ciemno! – łomżyńscy policjanci promują noszenie elementów odblaskowych

Data publikacji 12.12.2014

Policjanci z Komendy Miejskiej przypominają uczniom łomżyńskich szkół o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Podczas prowadzonych działań informacyjno – edukacyjnych w szkołach zachęcają do „bycia widocznym” także na terenie miasta. Kampania „odblaskowa” mundurowych z Łomży pod nazwą „Odblaski? Biorę w ciemno!” rozpoczęła się pod koniec października.

Prowadzone przez policjantów działania informacyjno - edukacyjne pod nazwą „Odblaski? Biorę w ciemno!”, zgodnie z założeniami kampanii trafiły już do łomżyńskich szkół. Wcześniej spoty informacyjne wyświetlane były na bilbordach ustawionych przy głównych ulicach miasta. Policjanci rozdawali też przechodniom tematyczne ulotki oraz odblaski. Teraz, na prośbę przedstawicieli placówek oświatowych, mundurowi odwiedzają szkoły. W mijającym tygodniu odbyło się kilka takich spotkań, m.in. z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7, Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Podczas prowadzonych pogadanek policjanci mówili słuchaczom o problemie zbyt małej widoczności pieszych. Zaznaczali także, że niektórych wypadków drogowych z udziałem tej grupy użytkowników dróg, prawdopodobnie można byłoby uniknąć, gdyby pieszy miał na sobie elementy odblaskowe. Działania łomżyńskich mundurowych mają na celu zwrócenie uwagi niechronionych uczestników ruchu drogowego na to, jak ważne jest „być widocznym” na drodze. Podczas spotkania policjanci zachęcali młodzież do noszenia elementów odblaskowych także na terenie miasta – podkreślając, że pieszy ubrany w ciemną kurtkę jest słabo widoczny także przy przejściu dla pieszych. Prezentowali też przygotowany specjalnie do działań spot profilaktyczno – edukacyjny, pokazujący młodym ludziom w sposób bardzo obrazowy, problem „niewidocznych” pieszych. Funkcjonariusze rozdawali uczniom szkół średnich elementy odblaskowe, przełamując w ten sposób powszechny stereotyp, że tylko dzieci noszą odblaski. „Odblaskowe” spotkania w szkołach cieszą się dużą popularnością, a w ramach prowadzonej przez łomżyńskich mundurowych kampanii - będą kontynuowane.


 

Niestety, pomimo powszechnego przekonania o zasadności używania przez pieszych elementów odblaskowych, policjanci łomżyńskiej „drogówki”, nadal spotykają osoby ignorujące ten ustawowy obowiązek. Fakt ujawnienia „niewidocznego” pieszego, niejednokrotnie kończy się już mandatem karnym. W okresie od końca października policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Łomży, nałożyli na pieszych 16 takich mandatów karnych i sporządzili 6 wniosków o ukaranie do sądu.


 

Mundurowi przypominają, że od 31 sierpnia znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.


 

Nie traktujmy jednak tego obowiązku jedynie jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować. Używanie „odblasków” w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec pieszego z dużej odległości i bezpiecznie go ominąć. Bądźmy widoczni na drodze, a nosząc odblaski - promujmy modę na bezpieczeństwo!
 

Powrót na górę strony