Informacje

"Łomżyńskie Policyjne Forum Kobiet. Razem dla bezpieczeństwa" na uczczenie 100. rocznicy kobiet w polskiej Policji

Data publikacji 16.07.2025

W dzisiejszych czasach widok policjantki zatrzymującej pojazd do kontroli drogowej, patrolującej ulice, staje się powszechną normą. Coraz więcej kobiet ubiera policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. W tym roku mija 100 lat od powołania w naszym kraju Policji Kobiecej. Dlatego też to tak szczególny czas dla kobiet w mundurze. Aby uczcić tak ważny jubileusz łomżyńskie policjantki przy wsparciu Łomżyńskiej Rady Kobiet zorganizowały "Łomżyńskie Policyjne Forum Kobiet. Razem dla bezpieczeństwa". Forum było nie tylko przestrzenią wymiany doświadczeń, ale i hołdem dla odwagi, determinacji i profesjonalizmu tysięcy kobiet, które przez dekady dbały – i nadal dbają – o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Kobiety w Policji udowadniają swoją siłę, niezłomność i zaangażowanie w służbę społeczeństwu. W tym roku przypadają obchody 100-lecia Kobiet w Policji Państwowej Il RP. To wyjątkowe wydarzenie stanowi okazje do uczczenia historycznej roli kobiet w szeregach Policji, ich odwagi, profesjonalizmu oraz nieocenionego wkładu w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Policjantki odgrywały istotną role w budowaniu naszej formacji, a dziś stanowią nieodłączną część tej służby. Jubileusz ten jest doskonałym momentem, by wspólnie przypomnieć sobie o pionierkach, które przecierały szlaki, jak również podziękować wszystkim współczesnym funkcjonariuszkom za ich codzienną służbę.

W łomżyńskiej komendzie Policji obecnie służy 51 policjantek. W porównaniu do liczby mężczyzn w mundurach, których w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży jest 180, to wciąż niewiele, zaledwie 28 procent ogółu funkcjonariuszy. Jednakże z każdym rokiem policjantek przybywa. Pracują w różnych służbach -  kryminalnej, ruchu drogowego, logistycznej, w prewencji. Biorą udział w konwojach, świetnie sobie radzą jako dzielnicowe i śledcze. Policja to doskonałe miejsce dla kobiet, zwłaszcza tych, dla których ta praca jest pasją. Policjantki codziennie spotykają się z problemami różnych ludzi. Pomagają ofiarom przemocy, interweniują wobec chuliganów, ścigają przestępców. Z jednej strony muszą być silne psychicznie i stanowcze, z drugiej - wrażliwe na ludzką krzywdę. O tym, że kobiety łagodzą obyczaje, nie trzeba nikogo przekonywać. Ta cecha przydaje się podczas interwencji, w trakcie których panie w mundurach muszą być przygotowane na każdy atak. Służą jak najlepiej potrafią, bo zdają sobie doskonale sprawę, że tylko ciężką pracą mogą zasłużyć sobie na szacunek i uznanie. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Chociaż codzienna realizacja zadań w policyjnym mundurze łączy się nierozerwalnie z niebezpieczeństwem, które niesie tak naprawdę każda interwencja, dla wielu z pań zawód policjanta jest spełnieniem marzeń.

Kobiety w łomżyńskiej jednostce to nie tylko policjantki, ale również pracownice Policji. Spośród całego grona logistycznego zatrudnionego w komendzie panie zajmują 39 stanowisk. To one odbierają wasze telefony, ale też dbają o właściwy obieg dokumentacji, zajmują się kwestiami skargowymi i kadrowymi. Dbają o porządek i pilnują, aby każdy petent na czas otrzymał odpowiedź na swoje zapytanie. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komendy nie byłoby możliwe.

W związku z przypadającym w tym roku Jubileuszem, wczoraj, w Centrum Kultury w Łomży odbył się wyjątkowy iwent pod hasłem "Łomżyńskie Policyjne Forum Kobiet. Razem dla bezpieczeństwa".

Gościem honorowym forum była nadinspektor w stanie spoczynku Irena Doroszkiewicz - pierwsza w historii Polskiej Policji kobieta w stopniu generała. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz podmiotów, służb i instytucji na co dzień współpracujących z Policją. Przede wszystkim na widowni licznie zasiadły kobiety łomżyńskiej Policji, ale też mieszkanki Łomży i okolic. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu Łomżyńskiej Rady Kobiet, dyrekcji Zespołu Szkół Katolickich w Łomży oraz Banku Pekao S.A. w Łomży.

Obchody rozpoczeły się od prelekcji historycznej na temat powstania Policji Kobiecej i roli kobiet w policji na przestrzeni ostatnich 100 lat wygłoszonej przez Pana Marka Gajewskiego z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie głos zabrała nadinsp. w st. spoczynku dr Irena Doroszkiewicz – pierwsza kobieta generał w historii polskiej Policji. Prelegentka podzieliła się swoją ścieżką zawodową, napotkanymi wyzwaniami oraz zmianami, jakie zaszły w Policji na przestrzeni ostatnich dekad. Kolejną częścią forum był występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, pod batutą Wioletty Miłkowskiej. Koncert był muzyczną podróżą przez dekady, ukazującą zarówno historię, jak i współczesność Policji Kobiecej. Forum było nie tylko przestrzenią wymiany doświadczeń, ale i hołdem dla odwagi, determinacji i profesjonalizmu tysięcy kobiet, które przez dekady dbały – i nadal dbają – o nasze wspólne bezpieczeństwo. Nasze Forum miało także charakter edukacyjny i społeczny – dotknęliśmy trudnych, ale ważnych tematów: hejtu oraz przemocy domowej. Dyskutowaliśmy, jak chronić siebie i innych – bo bezpieczeństwo nie zna płci – to wspólna sprawa.

Impreza zakończyła się podziękowaniami dla wszystkich funkcjonariuszek, które przez dekady służyły z oddaniem i pasją. Łomżyńskie obchody 100-lecia Policji Kobiecej były hołdem dla przeszłości, inspiracją na przyszłość i dowodem na to, że Policja jest Kobietą – odważną, profesjonalną i niezastąpioną w służbie społeczeństwu. Prezentem niespodzianką dla zgromadzonych był występ wokalno - muzyczny młodych i utalentowanych łomżyńskich artystów Kai Lenart i Pawła Szlis.

 

Powrót na górę strony