Informacje

KOLEJNE POGRYZIENIE – PSY TO TYLKO ZWIERZĘTA, ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ

Data publikacji 23.05.2024

Pies pogryzł dziecko. To już drugie w ciągu tygodnia tego typu zgłoszenie jakie wpłynęło do łomżyńskiej komendy. Przypominamy o właściwym trzymaniu czworonogów. Nawet te, które na co dzień bywają spokojne, nagle mogą stać się agresywne i niebezpieczne.

Nawet te najbardziej spokojne psy, nagle mogą stać się agresywne i zaatakować. Przykładem tego jest wydarzenie z wczoraj, do którego doszło w miejscowości Wygoda w gminie Łomża. Tego dnia małżeństwo z 6 letnią córką odwiedziło znajomych, gdzie na podwórku był pies rasy Akita Inu. Dzieci bawiły się w wydzielonym i ogrodzonym ogrodzie, natomiast pies biegał po podwórku. W pewnym momencie dziewczynka wyszła przez bramkę na teren gdzie był pies, a ten ją zaatakował. Podobny przypadek pogryzienia był również w sobotę w miejscowości Srebrowo, gdzie trzy psy, wybiegły z jednej z posesji i zaatakowały 6-letnią dziewczynkę bawiącą się na placu zabaw. W obu przypadkach dzieci wymagały pomocy lekarskiej. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że wszystkie atakujące psy nie posiadały obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie. Powiadomiony przez mundurowych Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął decyzje o obowiązkowej stałej obserwacji zwierząt przez wskazanego weterynarza. Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń i ustalają zakres odpowiedzialności karnej.

Policjanci przypominają, posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies, w najmniej oczekiwanym momencie, może kogoś zaatakować i ugryźć.

Trzymanie psa na uwięzi, na podwórku przy domu, musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany w taki sposób dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest uwiązany nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować również cierpienia psa ani uszkodzenia jego ciała. Musi gwarantować mu niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.

Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciały by wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu. Niedozwolonym jest drażnienie lub płoszenie zwierząt powodując, że stają się one niebezpieczne.

Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami, policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

Powrót na górę strony