Wycieczka do Gierłoży i Mamerek - Stowarzyszenie EiRP - KMP Łomża

Stowarzyszenie EiRP

Wycieczka do Gierłoży i Mamerek

Data publikacji 10.07.2018

30 czerwca 2018 r. członkowie Koła Emerytów i Rencistów Policyjnych w Łomży i działkowcy z ROD „ASTER” w Łomży, wybrali się na wycieczkę do Gierłoży i Mamerek.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Mazurolandii, której  jedną z atrakcji jest Park Miniatur prezentujący miniatury wyjątkowych zabytków regionu. Dzięki temu w jeden dzień można zwiedzić najciekawsze miejsca i atrakcje znajdujące się na ogromnej mapie Warmii i Mazur.

W pobliżu Kętrzyna położona jest niewielka miejscowość Gierłoż. Adolf Hitler wybudował tu swoją główną kwaterę wojenną „Wilczy Szaniec”. Zwiedziliśmy ruiny tego zamaskowanego w lesie  miasteczka, które liczyło ok. 200 budynków: m.in. schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownię i dworzec kolejowy.

W Mamerkach - 18 km od Gierłoży, zwiedziliśmy kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano go dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków. Mieściła się tu Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów. Zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945. W lokalnym muzeum mieliśmy okazję zobaczyć m.in. makiety wnętrz niemieckiego U-boota oraz fragmenty legendarnej „Bursztynowej Komnaty”. Z pobliskiej wieży widokowej, z wysokości 38 m roztacza się wspaniały widok na pobliskie jezioro Mamry i malownicze okolice od Węgorzewa.