Aktualności

Twierdził, że jest pracownikiem socjalnym - okazał się oszustem

Data publikacji 09.09.2022

Senior z Łomży miał dostać sporą sumę pieniędzy w programie unijnym. Tę informację przekazał mu mężczyzna podający się za pracownika opieki społecznej. W celu sfinalizowania formalności 89-latek wpuścił go do domu. Okazało się, że to historia wymyślona przez oszusta, a senior stracił pieniądze.

Do jednego z mieszkań w Łomży zapukał mężczyzna podający się za pracownika opieki społecznej. Już na początku rozmowy poinformował 89-letniego właściciela, że został wytypowany do programu unijnego. Dzięki temu miał zdobyć sporą sumę pieniędzy. W celu sfinalizowania wszystkich formalności senior wpuścił go do domu. Kiedy oszust poprosił seniora o dowód osobisty, ten wyszedł do kuchni po dokumenty. W tym czasie, prawdopodobnie, rzekomy pracownik socjalny przejrzał szafki oraz szuflady i zabrał znajdującą się w nich gotówkę. Jak senior wrócił do pokoju, oszust w pośpiechu zerknął na dokument i od razu wyszedł. 89-latek zorientował się, że padł ofiarą oszusta kiedy zobaczył otwartą szufladę, a w niej brak 6 tysięcy złotych. Zaniepokojony senior skontaktował się z synem, a ten powiadomił policjantów.

OSTRZEGAMY PRZED OSZUSTAMI I APELUJEMY O SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ!

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia sie kim one są. Sprawdź dane osoby bądź firmy jaką reprezentuje osoba pukająca do drzwi!
  • Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Unikaj podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
  • Porozmawiaj z sąsiadami i wspólnie zadbajcie o bezpieczeństwo swoich mieszkań! 
  • Informujcie o podejrzanych osobach, które pojawiły sie w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

Zwracamy się także do osób młodych, aby przekazały te informacje seniorom w swoich rodzinach. Wiedza na temat mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. Jeżeli masz podejrzenia, że masz do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z policjantami – 112.

Powrót na górę strony