Aktualności

APELUJEMY O ROZWAGĘ I OSTROŻNOŚĆ PODCZAS PRAC POLOWYCH

Data publikacji 02.08.2022

Wakacje to okres wypoczynku, ale dla rolników to okres żniw. Podczas prac polowych na wsiach dochodzi do wielu wypadków. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i szczególnej ostrożności. Czasami chwila nieuwagi wystarczy aby doszło do tragedii.

Lato, to nie tylko czas relaksu, ale też wzmożonych prac polowych, które mogą nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Dlatego policjanci z łomżyńskiej jednostki apelują o rozwagę i ostrożność, bo czasami chwila nieuwagi wystarczy aby doszło do tragedii.

Policjanci radzą: 

  • nigdy nie pracuj w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też, aby czynili to inni! 
  • nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień! 
  • każdorazowo sprawdzajcie stan techniczny przed wyjazdem na drogi. Np. to czy pojazd ma sprawne oświetlenie albo układ hamulcowy. Musicie pamiętać, że podczas jazdy po drogach publicznych wasze maszyny nie mogą zagrażać innym kierowcom!
  • nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! Przewożony materiał jest zazwyczaj sypki albo bardzo niestabilny i ruchomy. Upadek z załadowanej przyczepy może nieść za sobą tragiczne skutki.
  • nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć! Ważne jest by rękawy długiej koszuli zawsze były podciągnięte minimum do łokci. Zapobiegnie to wciągnięciu ręki przez maszynę.
  • ubieraj się odpowiednio do pogody i warunków, w jakich pracujesz! 

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Ważne są także treściwe posiłki w ciągu dnia. Zdarza się, że rolnicy pracują przez dłuższy czas w pełnym słońcu bez jedzenia, co powoduje osłabienie organizmu. Pamiętajmy o wodzie, której w taką pogodę należy pić jak najwięcej.

Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.

Powrót na górę strony