Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ODBLASKI NAPRAWDĘ RATUJĄ ŻYCIE!

Data publikacji 28.12.2021

Bezpieczeństwo pieszych zależy w dużej mierze od ich dobrej widoczności. Osoby w ciemnym ubraniu widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40 metrów, natomiast niewielki, odblaskowy element powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Łomżyńscy policjanci zachęcają do noszenia odblasków także w mieście. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Panujące warunki atmosferyczne nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego, ograniczają widoczność i zmuszają do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. W tym czasie piesi stają się mniej widoczni. Osoby w ciemnych ubraniach są zauważane przez kierujących pojazdami z odległości zaledwie 30 - 40 metrów. Dlatego tak ważne są odblaski, które można przypiąć do kurtki, czapki czy plecaka. Nawet niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni z odległości około 150 metrów. Odblaski najlepiej umieścić na przedniej i tylnej części odzieży, dzięki czemu osoba będzie widoczna dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Łomżyńscy policjanci każdego roku zachęcają dorosłych i dzieci do noszenia elementów odblaskowych, ponieważ widoczność pieszych, zwłaszcza o tej porze roku, jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Apelujemy, zarówno do pieszych, jak i miłośników przemieszczania się na dwóch kołach, o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków”, to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

Przypominamy: zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

 

Film https://youtu.be/vS3xm78Qi-o

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony