Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne z@kupy w sieci” – pogadanka dla młodzieży o tym jak uniknąć przykrych „niespodzianek” online

Data publikacji 19.03.2019

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów „w sieci”, jak unikać nieuczciwych sprzedawców i nie dać się oszukać? Spotkanie dla uczniów szkół średnich na temat bezpieczeństwa podczas różnego rodzaju transakcji internetowych przeprowadzili dziś funkcjonariusze łomżyńskiej komendy oraz zaproszony do udziału specjalista z platformy handlowej Allegro.

Internet stał się dziś nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Rośnie również popularność zakupów internetowych. Nie ruszając się z domu, o każdej porze dnia i nocy można korzystać z różnorodnej oferty licznych sklepów internetowych. Kupując „w sieci” należy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce z którego korzystają cyberprzestępcy.

Policjanci z Wydziału Prewencji łomżyńskiej komendy prowadzą dla młodzieży spotkania profilaktyczne na temat bezpieczeństwa w Internecie. Dziś, we współpracy z przedstawicielem Allegro, mundurowi zorganizowali prelekcje, na których zaproszony gość omówił zagrożenia związane z zakupami w Internecie. Wskazywał między innymi na ryzyko związane z dokonywaniem transakcji w różnego rodzaju serwisach społecznościowych, portalach ogłoszeniowych czy platformach handlowych, które wynika z nieuczciwości sprzedawców czy osób wykorzystujących nieświadomość użytkowników Internetu w swojej działalności przestępczej. Celem organizowanych prelekcji jest przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym w Internecie. Program prewencyjny pt. „Bezpieczne zakupy w sieci” został objęty patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji.

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

- Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,

- Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości móc się ze sklepem skontaktować.

- Kupując na różnego rodzaju aukcjach internetowych sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,

- Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione.

- Korzystajmy z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.

- W z celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy.  

- Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane,

- Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku. Pamiętajmy, że obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne z odzyskaniem   pieniędzy jak również wpływa na całe ewentualnie prowadzone postępowanie,

- Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Zachowajmy szczególna ostrożność, jeżeli :

Sprzedawca unika kontaktu osobistego,

Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji

Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu

Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę. 

 

 

Powrót na górę strony