Wycieczka do Reszla, Świętej Lipki i Mrągowa - Stowarzyszenie EiRP - KMP Łomża

Stowarzyszenie EiRP

Wycieczka do Reszla, Świętej Lipki i Mrągowa

Data publikacji 03.07.2019

Wycieczka do Reszla, Świętej Lipki i Mrągowa to kolejna impreza integracyjna, na którą 27 czerwca 2019 r wybrali się nasi emeryci i działkowcy z ROD „ASTER” w Łomży.

W Reszlu zwiedziliśmy wieżę zamkową a w niej salę rycerską  wraz z salą średniowiecznych narzędzi tortur. Niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska, gotyckie wnętrza, urokliwe miasteczko u stóp warowni i piękne, mazurskie krajobrazy - wszystko to tworzy niezapomniany  klimat.

Kolejny etap wycieczki to sławne sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, gdzie wysłuchaliśmy  koncertu organowego. Ołtarz główny, ołtarze boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i w krużgankach, kuta brama, rzeźby w kamieniu i drewnie - to wszystko stanowi, że Święta Lipka jest "Perłą Baroku"- obiektem zaliczanym do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.

W Mrągowie odwiedziliśmy  muzeum sprzętu wojskowego, które jest jedyną w Polsce północno-wschodniej placówką z tak bogatą kolekcją historycznych pojazdów wojskowych. Kolekcja, którą założyciel Muzeum gromadzi od kilkunastu lat, liczy około 80 pojazdów. Jej trzon stanowią pojazdy, które były wykorzystywane przez armie byłego Układu Warszawskiego. Niewątpliwą atrakcją był przejazd transporterem opancerzonym po okolicznych bezdrożach.

Odwiedziliśmy również położone w Mrągowie miasteczko westernowe. Ponieważ sezon w nim się jeszcze nie rozpoczął, obejrzeliśmy jedynie budynki będące jedną z jego atrakcji.

Po smacznym, „ domowym” obiedzie w stołówce w budynku Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, w pogodnych nastrojach wróciliśmy do Łomży.