Oszuści "na wnuczka" – zatrzymani - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Oszuści "na wnuczka" – zatrzymani

Data publikacji 28.01.2021

Łomżyńscy policjanci wspierani przez wrocławskich mundurowych zatrzymali 34 – letniego mężczyznę i 39 – letnią kobietę podejrzanych o oszustwo metodą "na wnuczka". W połowie listopada ubiegłego roku wyłudzili ponad 90 tysięcy złotych od jednej z mieszkanek Nowogrodu. Oboje wpadli w ręce mundurowych we Wrocławiu. Usłyszeli już zarzuty oszustwa, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku, na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Łomży podszywający się za wnuczków bądź policjantów oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 23 seniorów. W 5 przypadkach pokrzywdzeni stracili swoje oszczędności. Wśród oszukanych osób była 63 – letnia mieszkanka Nowogrodu. Sposób działania oszustów był podobny we wszystkich zaistniałych sytuacjach. Na telefon stacjonarny dzwoniła kobieta i podając się za wnuczkę twierdziła, że potrzebuje pieniędzy, ponieważ spowodowała wypadek i musi wpłacić kaucję, aby uniknąć więzienia. Tak samo było w połowie listopada ubiegłego roku w przypadku mieszkanki Nowogrodu. Niestety, oszukana kobieta uwierzyła w historię oszustów i straciła ponad 90 tysięcy złotych.

Szczegółowa analiza materiału dowodowego zgromadzonego przez łomżyńskich śledczych doprowadziła do ustalenia tożsamości i miejsca pobytu dwóch podejrzanych o to oszustwo. Okazali się nimi mieszkańcy województwa dolnośląskiego. 34 – latek i jego o 5 lat starsza wspólniczka wpadli w ręce łomżyńskich policjantów wspieranych przez wrocławskich mundurowych. Kobieta z mężczyzną zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach w miniony poniedziałek.

Policjanci ustalili, że mężczyzna prawdopodobnie pełnili funkcję tzw. "odbieraka", czyli osoby której pokrzywdzona przekazała pieniądze. Natomiast kobieta odpowiedzialna była za prowadzenie rozmowy telefonicznej z seniorką i podszywanie się pod wnuczkę. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. 

  • Kobieta w trakcie badania na stan trzeźwości, widoczna ręka funkcjonariusza, który badanie wykonuje. Zdjęcie wykonane w komendzie.
  • Dłonie mężczyzny w kajdankach.
  • Dwóch policjantów prowadzi do radiowozu osobę zatrzymaną.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 42.14 MB)

Pliki do pobrania