Działania ,,Pieszy" - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Działania ,,Pieszy"

Data publikacji 30.12.2020

Łomżyńscy policjanci regularnie prowadzą działania mające na celu bezpieczeństwo pieszych. Głównym celem tego typu akcji jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzali, w jaki sposób piesi poruszają się po drogach oraz jak zachowują się kierowcy w pobliżu przejść dla pieszych.

Policjanci z drogówki wczoraj prowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych jako niechronionych uczestników ruchu. Głównym ich zadaniem było zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy osób. Mundurowi bacznie przyglądali się zachowaniu na drodze pieszych jak i kierowców.

Przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle bądź też przekraczanie drogi w miejscach niedozwolonych, to główne wykroczenia popełniane przez pieszych na łomżyńskich ulicach. Natomiast błędy kierowców to przede wszystkim: wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych oraz omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Poza obszarem zabudowanym głównym, niestety, przewinieniem jaki popełniają piesi jest niestosowanie się do obowiązku posiadania elementów odblaskowych.

Policjanci apelują do kierowców oraz osób pieszych o rozwagę i ostrożność na drodze.

Wczoraj policjanci ujawnili łącznie 63 wykroczenia, gdzie aż 47 z winy kierujących pojazdami, a 16 popełnionych przez pieszych.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zarówno pieszy jak i rowerzysta - jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, doznają bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem lub śmiercią. Samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wchodząc na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd, często nie daje kierowcy szansy na odpowiednią reakcję. Przypominany o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również na ulicach miasta, dzięki, którym pieszy jest lepiej widoczny.