"BŁYSKAJĄ" DLA BEZPIECZEŃSTWA - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

"BŁYSKAJĄ" DLA BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 20.10.2020

Łomżyńscy policjanci prowadzą na terenie miasta działania prewencyjne pod nazwą „Błysk”, które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach tych działań w rejonach przejść dla pieszych policjanci drogówki monitorują ruch pieszych i pojazdów.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży prowadzą działania „Błysk”. W czasie największego nasilenia ruchu w godzinach popołudniowych, kierowcy mogą zauważyć stojące w różnych miejscach miasta radiowozy z włączonymi światłami błyskowymi. Działania te mają charakter prewencyjny, a ich głównym celem jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Obecność „błyskających” światłami policyjnych aut w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań, ma za zadanie zwrócić uwagę kierujących na dokładne obserwowanie tych miejsc, a wśród pieszych wzmóc konieczność zachowania szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię. Jednocześnie mundurowi przypominają o konieczności stosowania się wszystkich uczestników ruchu drogowego do obowiązujących przepisów, a pieszych zachęcają do noszenia elementów odblaskowych także na terenie miasta. Mundurowi podkreślają, że odblask umieszczony na ubraniu, czy torebce znacząco podnosi widoczność pieszego, co wpływa bezpośrednio na jego bezpieczeństwo.

Apelujemy do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze. Po zmroku, pieszy ubrany na ciemno, widziany jest przez kierującego z odległości około 20 metrów. Jeżeli ma na sobie jasne ubranie – z około 50 metrów, a jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – widoczność zwiększa się do ponad 150 metrów. Kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować. Pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego pojazdem, umożliwiająca mu zapanowanie nad pojazdem w każdych warunkach drogowych, to warunki bezwzględne, aby na drogach było bezpieczniej. Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, a przede wszystkim pamiętając o podstawowych obowiązkach wynikających z przepisów, możemy ustrzec się przed zagrożeniem.

  • Policjanci obserwujący przemieszczające się pojazdy na ulicy
  • Emblemat na mundurze policyjnym
  • Zdjęcie nocą, widać zarysowane sylwetki funkcjonariuszy policji stojących przy radiowozie. Postacie są oświetlone i widoczne dzięki posiadanym elementom odblaskowym