Bądź widoczny na drodze! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Bądź widoczny na drodze!

Data publikacji 02.10.2020

Łomżyńscy policjanci przypominają kierowcom o regularnych kontrolach stanu oświetlenia w swoich samochodach. Przepalona żarówka ograniczająca widoczność, złe ustawienie świateł, które "oślepia" innych uczestników ruchu drogowego - to wszystko ma wpływ na bezpieczeństwa na drogach. Mundurowi apelują też do pieszych, aby nosili odblaski. Elementy te znacząco podnoszą ich widoczność na drodze.

Łomżyńscy policjanci przypominają kierowcom o kontrolach oświetlenia swojego pojazdu, zwłaszcza jesienią, przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Od świtu do zmierzchu światła oznaczają pozycję pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku, dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi i wszelkich nieoświetlonych przeszkód, które się na niej znajdują. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy jednocześnie, że zasięg pola oświetlanego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest zależny od właściwego ustawienia wysokości świateł, prawidłowego rozkładu granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie usterki oświetlenia mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do „oślepiania” innych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają uwagę, że za bezpieczeństwo na drogach odpowiedzialni są zarówno piesi, dla których noszenie odblasków, jest elementem podnoszącym ich widoczność na drodze, a także kierowcy, którzy powinni zadbać o właściwy stan techniczny oraz prawidłowe oświetlenie swojego pojazdu.

 

  • na pierwszym planie podświetlony napis POLICJA usytuowany na dachu policyjnego radiowozu w oddali widać kilka postaci w odblaskach wśród nich policjant w kamizelce odblaskowej
  • zdjęcie wykadrowane tak, że widać korpus policjantki w rękach trzymającej czerwone opaski odblaskowe
  • na zdjęciu widać kilkoro dzieci, które na przedramionach mają opaski odblaskowe