Aktualności

SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ I OGRANICZONE ZAUFANIE – TO O NICH CZĘSTO ZAPOMINAJĄ KIEROWCY I PIESI W OKOLICY PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH

Data publikacji 31.07.2020

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Taką samą ostrożność powinien zachować pieszy przechodzący przez jezdnię. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają i wówczas dochodzi do niebezpiecznych i często tragicznych w skutkach zdarzeń na przejściach dla pieszych. A czasami wystarczy na chwilę się zatrzymać i spokojnie rozejrzeć, żeby tego uniknąć.

Zdarzenia rogowe z udziałem pieszych należą do najbardziej niebezpiecznych dla ich uczestników. Piesi w starciu z maszyną mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu. Przekonał się o tym wczoraj 49 – letni kierowca fiata ducato, któremu, na ulicy Rządowej w Łomży, wprost pod koła wtargnęła 93 – letnia kobieta. Niestety seniorka w wyniku powstałych obrażeń zmarła w szpitalu.

Pamiętajmy! Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania. Musi mieć świadomość, że prowadzący auto może go nie zauważyć. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze zależy od nich samych. Dlatego nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców oraz brak prawidłowych zachowań wobec siebie – mogą być przyczynami zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu jakimi są właśnie PIESI!!!.