26 czerwca - Dniem Zapobiegania Narkomanii - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

26 czerwca - Dniem Zapobiegania Narkomanii

Data publikacji 26.06.2020

W związku z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Narkomanii funkcjonariusze łomżyńskiej Policji przypominają, iż zjawisko narkomanii jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie, gdzie każdego roku tysiące osób umiera z powodu chorób związanych z używaniem środków odurzających.

26 czerwca to data, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Jest to data nieprzypadkowa. Wakacje to okres, gdy tysiące młodych ludzi wyjeżdża na obozy, biwaki, koncerty, by cieszyć się życiem i odpoczywać. Jest to również czas, w którym część młodych ludzi pierwszy raz sięga po narkotyk.

Narkotyki to nie tylko uzależnienie, choroby psychiczne i inne problemy zdrowotne, ale często trudne do przewidzenia zdarzenia, które komplikują życie. Na temat narkotyków krąży wiele opinii, półprawd i mitów. Są spostrzegane zarówno jako śmiertelne niebezpieczeństwo, jak i niegroźne używki. Takie opinie wynikają przede wszystkim z niewiedzy o ich działaniu, ale także z tego, że narkotyki wpływają różnie na różnych ludzi. Używanie narkotyków, nawet przejściowe, powoduje konsekwencje, na które musi się decydować każdy biorący. 

Tylko w ubiegłym roku na terenie powiatu łomżyńskiego policjanci ujawnili 104 przestępstwa popełnione z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przypominamy, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków jest zabronione. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi za to kara do 3 lat więzienia. Handel narkotykami, udzielenie lub nakłanianie do używania narkotyków to przestępstwa, za które można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Czy warto ryzykować?

 

Posłuchaj asp. Moniki Lipińskiej z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji łomżyńskiej komendy Policji:

"Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Zjawisko to dotyka ludzi na całym świecie, a corocznie z powodu używania narkotyków umiera około 200 tys. osób. Najbardziej niepokoi fakt, że po środki odurzające sięgają coraz młodsi ludzie. Dzisiejszy dzień to również początek wakacji, które dla młodych osób są czasem odpoczynku po wielu miesiącach nauki, spotkań ze znajomymi, większej swobody i zabawy.

Moi drodzy, pamiętajcie, że wasze bezpieczeństwo zależy głównie od was. Weźcie odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie. Cieszcie się wolnym czasem, bez wspomagania się narkotykami i alkoholem. Nie bójcie się mówić nie i nie pozwalajcie, żeby ktoś podejmował za was decyzje, za które to wy poniesiecie później konsekwencje. Dbajcie o dobre relacje z rodziną i  przyjaciółmi, rozwijajcie swoje pasje i najważniejsze – jeśli macie wybór, zawsze wybierajcie rozsądek!"

Nagranie audio Zawsze wybieraj rozsądek

Pobierz plik Zawsze wybieraj rozsądek (format mp3 - rozmiar 11.47 MB)