NIE DAJ SIĘ NABRAĆ! OSTRZEŻ TEŻ SWOICH BLISKICH - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ! OSTRZEŻ TEŻ SWOICH BLISKICH

Data publikacji 05.06.2020

Pomimo licznych ostrzeżeń, ofiarami przestępców wciąż stają się osoby starsze i samotne. Tym razem 88-latka straciła prawie 3 tysiące złotych. Policjanci po raz kolejny przypominają, że jeśli nie masz pewności kim jest osoba pukająca do drzwi, nie wpuszczaj jej do mieszkania. Nie daj się nabrać!

Oszuści wciąż atakują osoby starsze i najczęściej samotne. Wczoraj na jednym z łomżyńskich osiedli, doszło do oszustwa na tzw. "urzędnika". Do drzwi, mieszkającej samotnie 88 – latki, zapukał mężczyzna podający się za pracownika spółdzielni. Pod pretekstem zakręcenia wody na czas rzekomego remontu sieci, wszedł do mieszkania i od razu ruszył w kierunku łazienki. Powiedział, że wody w kranach może nie być przez kilka dni. W związku z tym, polecił seniorce nalać wodę do wszystkich posiadanych pojemników. W mieszkaniu pojawiła się również kobieta, która oznajmiła, że pracuje wspólnie z mężczyzną. Nie podejrzewając niczego złego, 88 – latka zajęła się gromadzeniem wody. „Fachowcy” pokręcili się po mieszkaniu i wyszli. Gdy pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona ze swoich oszczędności – powiadomiła Policję. Straciła około 2700 złotych.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby zdobyć pieniądze, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

PAMIĘTAJ!

· Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie pokazuj gdzie znajdują się pieniądze, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

· Po rozmowie z osobą, która wzbudziła Twoje podejrzenia natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

- Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani nie pośredniczą także w przekazywaniu gotówki!