UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK

Data publikacji 14.05.2020

Czas panującej pandemii COVID-19 to również okres wzmożonej aktywności oszustów internetowych, wykorzystujących obecną sytuację. Jedną ze stosowanych przez nich metod, są wyłudzenia kodu BLIK.

Wczoraj ofiarą takiego ataku padła 20-letnia łomżynianka, która otrzymała wiadomość z prośbą o pieniądze za pośrednictwem Messenger’a od swojej znajomej. Kobieta przekonana, że rozmawia z dobrze znaną sobie osobą, zareagowała na prośbę i przekazała jak ją proszono kod BLIK, który miał posłużyć do wypłaty pożyczonych pieniędzy. 60 złotych zostało natychmiast wypłacone z bankomatu na drugim końcu Polski ale nie przez jej znajomą, a przez przestępcę, który podstępem uzyskał dostęp do konta Facebook.

Schemat takiego ataku od dłuższego czasu jest niezmienny. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze – także prosząc o podanie kodu BLIK.

Jak się uchronić przed takim atakiem?

Skontaktuj się ze swoim znajomym (najlepiej telefonicznie lub osobiście) od którego dostałeś wiadomość z prośbą o pożyczkę, zweryfikuj tą prośbę.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie Facebook

Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie Twojego konta.

Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz

Swoje dane logowania do Facebooka wprowadzaj tylko na stronie facebook.com. jest to jedyna strona, gdzie możesz je wprowadzić. Pamiętajcie o tym!