Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Starsza mieszkanka Łomży straciła wszystkie swoje oszczędności! Oszuści ciągle próbują, dlatego poinformuj swoich bliskich - seniorów o tym jak działają sprawcy!

Data publikacji 15.02.2020

Przez dwa dni nieświadoma zagrożenia starsza mieszkanka Łomży kilkukrotnie przekazała oszustom swoje oszczędności. 85-latka uwierzyła w telefoniczną historię, że jej syn spowodował wypadek drogowy, a pieniądze na kaucję mają wybawić go z kłopotów. Zanim kobieta o swoich podejrzeniach poinformowała Policję - straciła niestety 100 tysięcy złotych.

Wczoraj późnym popołudniem dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży otrzymał zgłoszenie o oszustwie na tzw. „wnuczka”, do którego doszło na terenie miasta. Jak wynikało z ustaleń funkcjonariuszy, pierwszy telefon od oszustów 85-letnia mieszkanka Łomży odebrała w miniony czwartek. Mężczyzna, którego głos usłyszała w słuchawce, podał się za policjanta i poinformował kobietę, że jej syn spowodował wypadek drogowy. Aby nie trafił do więzienia, należało opłacić kaucję. Seniorka uwierzyła w tę historię, a gdy do jej drzwi zapukała młoda kobieta podająca się za „panią adwokat” - przekazała jej 30 tysięcy złotych. Telefon 85-latki dzwonił także następnego dnia. Wtedy usłyszała, że przekazane pieniądze nie wystarczą na załatwienie sprawy i potrzebna jest większa wpłata. Kobieta wypłaciła zatem z banku najpierw 40 tysięcy złotych, a po kolejnym kontakcie z oszustami - jeszcze 30 tysięcy złotych. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa – powiadomiła Policję. 

Policjanci przypominają, co należy zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów. Apelują także do osób młodych, aby przekazali wiedzę o oszustwach swoim bliskim seniorom. 

* Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego – nie daj się zmanipulować!

* Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

* Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, które pukają do drzwi i podają się za policjantów, adwokatów oraz inne osoby, które chcą pobrać pieniądze dla kogoś innego! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów!

* W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszustwa, należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 112.