Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci kontrolują zapisy drogomierzy - pierwsze ujawnione nieprawidłowości.

Data publikacji 10.01.2020

Wynik policyjnej kontroli osobowego bmw wykazał, że wskazanie jego licznika było niższe o ponad 23 tysiące kilometrów od tego zarejestrowanego w Centralnej Bazie Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 1 stycznia 2020 roku, policjanci korzystają już z nowych uprawnień, w ramach których sprawdzają zapisy samochodowych drogomierzy. Przypominamy, że zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego jest przestępstwem.

Policjanci z Posterunku Policji w Śniadowie, podczas kontroli drogowej pojazdu osobowego marki bmw w miejscowości Zaruzie, sprawdzili także wskazanie jego drogomierza. W tym celu aktualny przebieg pojazdu został porównany ze stanem widniejącym z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Okazało się, że jest on niższy w stosunku do wpisu ze stacji diagnostycznej o ponad 23 tysiące kilometrów. Siedzący za kierownicą właściciel pojazdu nie potrafił powiedzieć, dlaczego stan licznika jest niższy niż ten odnotowany w bazie CEPiK. W związku z faktem ujawnienia zmiany wskazania drogomierza, policjanci sprawdzają teraz czy doszło do przestępstwa. Wyjaśniają m.in. jak doszło do tej zmiany i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość pomiaru takiego drogomierza jest przestępstwem z art. 306a §1 kk.