UWAGA ZWIERZĘ NA DRODZE – POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA ZWIERZĘ NA DRODZE – POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ

Data publikacji 06.12.2019

Łomżyńscy policjanci apelują do kierowców o ostrożność, zwłaszcza w okolicach lasów, gdzie na drogę często wychodzą zwierzęta, które są przyczyną zdarzeń drogowych. Tylko wczoraj na drogach powiatu łomżyńskiego odnotowano trzy takie przypadki.

Tylko wczoraj na drogach powiatu łomżyńskiego funkcjonariusze odnotowali trzy zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt. Około godziny 17.00 na trasie 63 na wysokości Wygody, 30 - latek kierujący lancią uderzył w łosia, który wtargnął na jezdnię. Do podobnego zdarzenia doszło o 21.20 w okolicach Bud Czarnockich. Tam 29 – letni kierowca mazdy uderzył w sarnę. Natomiast chwilę po 22.00 w Kalinowie 35 – latek kierujący audi uderzył w błąkającego się po drodze psa. Na szczęście w zdarzeniach tych nie ucierpiała żadna osoba.

Policjanci apelują do kierowców, aby zwolnili i uważnie obserwowali drogę i jej otoczenie, szczególnie wczesnym rankiem oraz w godzinach wieczornych, gdy ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Funkcjonariusze przypominają, że podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające o zwierzynie. Administratorzy dróg ustawiają je w miejscach, gdzie jej ruch jest zwiększony. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.

Pamiętajmy! Na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych", dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może tez sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.