Mówili seniorom jak nie dać się oszukać na „wnuczka” - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mówili seniorom jak nie dać się oszukać na „wnuczka”

Data publikacji 14.10.2019

Łomżyńscy policjanci uczestniczyli w Łomżyńskim Forum Seniorów. To cykl wykładów dla osób starszych w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Policyjni profilaktycy omawiali zagrożenia związane z działalnością oszustów oraz sposoby przeciwdziałania tego typu przestępstwom.

W miniony piątek funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży, na zaproszenie Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, wzięli udział w Łomżyńskim Forum Seniorów. Zagadnienia przedstawiane przez prelegentów w ramach szeregu wykładów, dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych. Policjanci omawiali zagrożenia związane z działalnością oszustów między innymi na tzw. „wnuczka”, „policjanta” czy „wypadek drogowy”. Mundurowi ostrzegali seniorów również przed wpuszczeniem do domu osób obcych, podających się za pracowników różnych firm oferujących okazyjne zakupy czy też pracowników instytucji, chcących wejść do mieszkania pod pozorem np. przeglądów instalacji. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak sprawdzać wiarygodność takich osób, a także jak nie dać się oszukać w przypadku, gdy zadzwoni telefon od rzekomego członka rodziny, proszącego o pilną pomoc finansową. Tłumaczyli i wyjaśniali, jak przeciwdziałać temu procederowi.

Łomżyńscy policjanci realizują różnego rodzaju działania profilaktyczne, służące minimalizacji współczesnych zagrożeń. Poprzez podejmowane inicjatywy przeciwdziałają m.in. powszechnym formom oszustw, na które narażone są zwłaszcza osoby starsze. 

Apelują także do ludzi młodych, aby wiedzę o metodach działania sprawców oszustw na tzw. "legendę" przekazywać swoim rodzicom, dziadkom wykorzystując do tego chociażby spotkania w gronie rodzinnym. Jest to skuteczny sposób na przeciwdziałanie takim typu sytuacjom.