Ćwiczenia dowódczo – sztabowe na terenie szkoły - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia dowódczo – sztabowe na terenie szkoły

Pakunek o nieznanej zawartości przypominający ładunek wybuchowy na terenie szkoły, ewakuacja uczniów i pracowników oraz sprawdzenie budynku przez wyspecjalizowane służby. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo – sztabowych zorganizowanych przez funkcjonariuszy z łomżyńskiej Policji. Działania zrealizowane zostały przy współpracy ze Strażą Pożarną, Grupą Ratowniczą Nadzieja, dyrekcją Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie oraz Urzędem Miasta i Gminy w Nowogrodzie. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania w sytuacji kryzysowej.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży otrzymał informację o tym, że na terenie Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie znajduje się ładunek wybuchowy. Dyrekcja placówki ogłosiła ewakuację uczniów i pracowników, którzy gromadzili się w wyznaczonym miejscu ewakuacji. Do szkoły natychmiast skierowane zostały patrole policji oraz inne służby ratunkowe. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz umożliwili swobodny dojazd pojazdów straży pożarnej. W trakcie ewakuacji okazało się, że jeszcze nie wszyscy opuścili teren zagrożenia. Po przeszukaniu budynku, mundurowi odnaleźli trzech uczniów i nauczyciela. Nad stanem zdrowia ewakuowanych czuwali ratownicy medyczni.

Po zakończeniu akcji ratowniczej, do swoich działań przystąpili policjanci z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym, przewodnik psa służbowego oraz policyjni antyterroryści. Ujawniony w czasie przeszukania budynku pakunek został bezpiecznie usunięty z terenu szkoły.

Tak odbywały się ćwiczenia dowódczo-sztabowe przygotowane przez łomżyńską Policję. Głównym celem takich działań jest doskonalenie sposobów postępowania służb mundurowych na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej. 

Obserwatorami ćwiczeń byli uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży wraz z opiekunami.Była to dla nich doskonała lekcja mająca na celu pokazanie współpracy służb oraz prawidłowego zachowania się osób w sytuacji zagrożenia. Natomiast wszystkie dzieci, które zostały ewakuowane ze szkoły, mogły obejrzeć sprzęt służbowy biorących udział w ćwiczeniach. 

 • Policyjne ćwiczenia - na zdjęciu zebrani są policjanci biorący udział w akcji - omówienie działania przez dowódcę
 • Strażacy zabezpieczają wejście do budynku przeszukiwanego przez policjantów. W drodze pomoc medyczna.
 • Policyjne ćwiczenia - omówienie działania przez dowódcę. Na miejsce dotarli specjaliści z zakresu pirotechniki.
 • Policyjne ćwiczenia - omówienie działania przez dowódcę. wszystkie służby działają na miejscu. Widok ogólny pokazujący policjantów, strażaków.
 • Na zdjęciu przewodnik z psem służbowym w działaniu.
 • Na zdjęciu policyjny antyterrorysta idzie do działania, aby zneutralizować zagrożenie.
 • Umieszczenie znalezionego pakunku w specjalnym pojeździe, który usunie zagrożenie poza teren szkoły.
 • Na pierwszym planie policjant ruchu drogowego na motocyklu. Będzie pilotował pojazd specjalny pirotechników.
 • Na zdjęciu obserwatorzy ćwiczeń, młodzież klas policyjnych. Funkcjonariusz omawia poszczególne etapy przebiegu działań.
 • Dzieci zwiedzają wnętrze radiowozu.
 • Policjant ruchu drogowego opowiada o swojej służbie. Na zdjęciu młodzież z klas policyjnych.
 • ogólny widok na plac, gdzie była zbiórka po ewakuacji. Pokaz sprzętu służb biorących w działaniach.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.96 MB)