Bezpieczeństwo pieszych – działania łomżyńskiej „drogówki” - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo pieszych – działania łomżyńskiej „drogówki”

Data publikacji 16.04.2019

Policjanci z Łomży przeprowadzili wczoraj działania ukierunkowane na bezpieczeństwo osób pieszych. Zwracali szczególną uwagę na zachowania pieszych oraz kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Okazało się, że niestety nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może skończyć się poważnym w skutkach wypadkiem drogowym.

Wczoraj do późnych godzin nocnych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy, prowadzili wzmożone działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Patrole policji można było spotkać w pobliżu największych skrzyżowań na terenie miasta,a także w miejscach gdzie dochodziło już do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas pełnionej służby funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na niezgodne z prawem zachowania pieszych oraz sprawdzali, jak zachowują się kierowcy w pobliżu oznakowanych przejść dla pieszych. Okazało się, że aż 28 osób zlekceważyło zasady bezpieczeństwa przechodząc przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, natomiast jedna osoba przechodziła przez jezdnię pomimo, iż sygnalizator wyświetlał sygnał czerwony. Policjanci ujawnili także dwóch kierujących pojazdami oraz czterech rowerzystów, którzy nieprawidłowo przejeżdżali przez przejścia dla pieszych.

Jak wynika z obserwacji funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, wykroczeniami popełnianymi najczęściej przez osoby kierujące pojazdami są: wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejścia dla pieszych oraz omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Piesi natomiast, przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych bądź na czerwonym świetle. Zdarza się, że poruszając się po zmroku po jezdni, poza obszarem zabudowanym, nadal nie używają odblasków - nie są widoczni!