OSZUŚCI CIĄGLE AKTYWNI! OSTRZEGAJMY SWOICH BLISKICH! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

OSZUŚCI CIĄGLE AKTYWNI! OSTRZEGAJMY SWOICH BLISKICH!

Data publikacji 05.04.2019

Wczoraj oszuści próbowali wyłudzić ponad 50 tysięcy od starszej mieszkanki Łomży. Kobieta świadoma sposobów działania oszustów – nie dała się jednak nabrać na usłyszaną przez telefon historię. Jak widać oszuści ciągle próbują, dlatego w dalszym ciągu apelujemy o przekazywanie osobom starszym ostrzeżeń związanych z mechanizmem tego typu przestępstw.

Pamiętajmy!

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują oszuści bywają bardzo różne, jednak ich wspólnym elementem jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i przychylności. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Po ich odbiór może zgłosić się inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści proszą także o przelewy finansowe na podane wcześniej konta. Czasem instruują, aby zostawić pieniądze w ustalonym, nietypowym miejscu.

Policjanci przypominają! 

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której gotówka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.