Pijani i szybcy na drogach naszego powiatu! Policja apeluje o rozwagę! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pijani i szybcy na drogach naszego powiatu! Policja apeluje o rozwagę!

Data publikacji 04.02.2019

Pomimo wielu apeli i ostrzeżeń mundurowych, nadal są wśród nas tacy, którzy decydują się kierować pojazdami pod wpływem alkoholu. Tylko w miniony weekend łomżyńscy policjanci zatrzymali aż siedmiu takich nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze niezmiennie apelują i proszą o zachowanie rozwagi oraz trzeźwego umysłu. Siadając za kierownicę "na dwóch gazach" narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Pomimo ciągłych apeli, niektórzy nadal decydują się kierować pojazdem będąc pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze łomżyńskiej jednostki Policji, tylko w miniony weekend, zatrzymali aż siedmiu takich kierowców. Rekordzistą w tym niechlubnym gronie okazał się 46 – letni mieszkaniec miasta, który kierował seatem pomimo tego, ze wcześniej spożywał alkohol. Mężczyzna został zatrzymany, w niedzielne popołudnie, po tym jak na skrzyżowaniu ulic Dwornej i Giełczyńskiej doprowadził do kolizji drogowej. 46 – latek „wydmuchał” 2,6 promila. Mundurowi ustalili też, że mężczyzna wsiadł do auta chociaż nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, bo te zostały mu już wcześniej zatrzymane. Łomżanin noc spędził w policyjnym areszcie. Kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 32 – latek podróżujący volkswagenem. Ten mężczyzna został zatrzymany w sobotę tuż przed 22.00. Kierujący vw, nie zważając na dawane przez mundurowych, sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania, jechał dalej wykonując przy tym gwałtowne manewry. Zatrzymał się dopiero, gdy jego auto utknęło na krawężniku. Badanie alkometrem wykazało prawie 2,2 promila alkoholu. Mało tego 32 – latek ma sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jak poprzednik, również noc spędził w policyjnym areszcie. Trzecim kierującym, który zdecydował się na jazdę pod wpływem alkoholu był mieszkaniec gminy jedwabne. Kierujący oplem 25 – latek został zatrzymany w niedzielę późnym popołudniem, po tym jak rażąco naruszył zasady ruchu drogowego wyprzedzając szereg aut na skrzyżowaniu. Jak się okazało był nietrzeźwy. Badanie wykazało prawie 0,9 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Brakiem odpowiedzialności „popisał się” też 25 – letni mieszkaniec Łomży, który został zatrzymany na ulicy Dmowskiego nocą z soboty na niedzielę. Kierujący renaultem „wydmuchał” prawie 0,7 promila. W trakcie kontroli nie posiadał przy sobie dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania. Prawo jazdy stracili też trzej kolejni zatrzymani przez łomżyńskich mundurowych. W tych ostatnich przypadkach mężczyźni w wieku 24, 31 i 19 lat będą odpowiadać za jazdę po użyciu alkoholu. W chwili badania alkosensorem mieli odpowiednio 0,42, 0,26 i 0,24 promila alkoholu w organizmie. Wszyscy, wyróżniający się brakiem wyobraźni i szacunku dla innych użytkowników ruchu drogowego, za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

To nie jedyne zatrzymane w miniony weekend prawo jazdy.

Policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, wczoraj po godzinie 12.00, w Rydzewie zatrzymali do kontroli drogowej 19-letniego kierowcę vw passata, który w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h, jechał z prędkością 107 km/h. 19–latek został ukarany mandatem karnym, a jego konta „wzbogaciło się” o 10 punktów karnych. Policjanci zatrzymali mu także „bardzo świeże” prawo jazdy. Działania łomżyńskich mundurowych są reakcją na zgłoszenia mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Policjanci apelują o ostrożną i rozważną jazdę, a także przypominają, że to właśnie nadmierna oraz niedostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Policjanci przypominają również, że każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mundurowi apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz o ograniczone zaufanie względem innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują też o stanowczą reakcję, gdy ktoś z bliskiego otoczenia zamierza wsiąść do samochodu będąc pod wpływem alkoholu. Tego typu nieodpowiedzialne zachowanie może skończyć się ogromną tragedią.