Profilaktyka na Stoku - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Profilaktyka na Stoku

Data publikacji 04.02.2019

Co prawda ferie zimowe w naszym województwie dobiegły już końca, na stoku narciarskim w Rybnie, nieopodal Łomży, sezon nadal w pełni. Cały czas są tam również policyjne patrole narciarskie. Obecność funkcjonariuszy to przede wszystkim działanie prewencyjne. Mundurowi służą też niezbędną wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa osób korzystających z tego typu wypoczynku. Patrole odbywają się w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Adresatami działań są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

W niedzielę w Rybnie nieopodal Łomży pojawili się również policjanci pełniący służbę na zorganizowanych terenach narciarskich. Funkcjonariusze posiadający dobre umiejętności jazdy na nartach do końca sezonu narciarskiego będą czuwać nad bezpieczeństwem korzystających z tej formy wypoczynku zimowego. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę i uniemożliwią dalszą jazdę osobom uprawiającym narciarstwo lub snowboarding, które znajdują się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środka odurzającego. Szczególnym nadzorem objęte są osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, których to opiekunowie zobligowani są do niedopuszczenia ich do uprawiania narciarstwa zjazdowego bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Narciarskie, policyjne patrole mają jednak przede wszystkim działać profilaktycznie.

Dlatego też tuż u podnóża stoku policyjni profilaktycy, rozstawili „niebieski namiot”. Przygotowali tam wiele atrakcji z myślą o najmłodszych narciarzach. Prowadzili między innymi pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu na stoku, rozdawali elementy odblaskowe i gadżety profilaktyczne. Młodzież mogła dowiedzieć się o walorach służby w policyjnej formacji i otrzymać ulotki informacyjne dotyczące doboru do służby w policji. Natomiast wśród dorosłych odwiedzających, mundurowi propagowali założenia Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i wręczali materiały informacyjne dotyczące odpowiedzialności prawnej na stokach. Była to też możliwość do rozmów na temat przydatności i funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci dbający o bezpieczeństwo i porządek publiczny na zorganizowanych terenach narciarskich przypominają korzystającym z zimowej formy wypoczynku o regułach zawartych w Dekalogu FIS, które należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza.