Kolizyjny czwartek – nie koniecznie z winy pogody! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolizyjny czwartek – nie koniecznie z winy pogody!

Data publikacji 01.02.2019

1 wypadek, 7 kolizji drogowych i 1 kierujący, który zdecydował się jechać pojazdem będąc po użyciu alkoholu, to bilans wczorajszego dnia na drogach powiatu łomżyńskiego. Przyczyną większości zdarzeń było niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych. Mundurowi w dalszym ciągu apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

Trudne, często zmieniające się warunki na drogach, ograniczona widoczność, często nadawane komunikaty dotyczące oblodzeń, a także liczne apele Policji, powinny być każdorazowo brane pod uwagę przez kierowców podróżujących samochodem. Tylko wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wyjeżdżali do 8 zdarzeń drogowych. W siedmiu przypadkach były to kolizje, na szczęście nie groźne dla podróżujących. Jako główną przyczynę tych zdarzeń policjanci podają niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Policjanci zatrzymali też jadącego jednośladem 29 - latka, który jak się okazało był po użyciu alkoholu. Około godziny 20.00 w Miastkowie, funkcjonariusze łomżyńskiej drogówki, zauważyli młodego mężczyznę jadącego drogą, nieoświetlonym rowerem. Podczas badania trzeźwości mężczyzna „wydmuchał” 0,3 promila. Za popełnione wykroczenia i stworzenie realnego zagrożenia na drodze 29 – latek odpowie teraz przed sądem.

Wczoraj, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wzywani byli też do wypadku drogowego z udziałem osoby pieszej. O godzinie 14.36 dyżurny łomżyńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Piątnicy na ulicy Włościańskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że do potrącenia 83 – letniej pieszej doszło na drodze poza przejściem. Potrącona kobieta w stanie ciężkim, została przewieziona do szpitala.  Kierująca renaultem, 30 – latka była trzeźwa. Teraz funkcjonariusze będą ustalać dokładny przebieg i okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga odpowiedniej do tych warunków techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków oraz sytuacji panującej na drodze, tak aby zapewnić panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - musi się jednak mieścić w jej granicach. 

 Policjanci w dalszym ciągu apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego oraz o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych. Apelujemy też o reagowanie, gdy osoby przebywające w naszym otoczeniu zamierzają kierować będąc pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego.