"Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku" - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

"Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku"

Data publikacji 29.01.2019

Łomżyńscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego od wczorajszego popołudnia prowadzą działania pod nazwą "Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku". Głównym celem akcji jest zapobieganie wypadkom z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność oraz widoczność na drodze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży od wczorajszego popołudnia prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Jak do tej pory, wykroczeniami najczęściej popełnianymi przez osoby kierujące pojazdami są: wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych oraz omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Piesi natomiast najczęściej przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych bądź na czerwonym świetle. Zdarza się, że poruszając się po jezdni, poza obszarem zabudowanym po zmroku, wciąż nie są widoczni! Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność oraz noszenie elementów odblaskowych poprawiających bezpieczeństwo.

W tym zimowym okresie, osoby piesze stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny.

Często zmieniające się warunki atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok, miejscami występujące mgły – wszystko to wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego czy nieoświetlonego rowerzystę, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy czy nieoświetlony rowerzysta jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia roweru zwiększa widoczność, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bycie niewidocznym na drodze może skończyć się tragicznie.