"Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku" - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku"

Data publikacji 29.01.2019

Łomżyńscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego od wczorajszego popołudnia prowadzą działania pod nazwą "Pieszy! Bezpieczny, widoczny po zmroku". Głównym celem akcji jest zapobieganie wypadkom z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność oraz widoczność na drodze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży od wczorajszego popołudnia prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Jak do tej pory, wykroczeniami najczęściej popełnianymi przez osoby kierujące pojazdami są: wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych oraz omijanie innego pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Piesi natomiast najczęściej przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych bądź na czerwonym świetle. Zdarza się, że poruszając się po jezdni, poza obszarem zabudowanym po zmroku, wciąż nie są widoczni! Policjanci apelują o rozwagę, ostrożność oraz noszenie elementów odblaskowych poprawiających bezpieczeństwo.

W tym zimowym okresie, osoby piesze stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny.

Często zmieniające się warunki atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok, miejscami występujące mgły – wszystko to wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego czy nieoświetlonego rowerzystę, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy czy nieoświetlony rowerzysta jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia roweru zwiększa widoczność, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Bycie niewidocznym na drodze może skończyć się tragicznie.