Zimowa aura, kolizje i pijany kierowca - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimowa aura, kolizje i pijany kierowca

Data publikacji 15.01.2019

Łomżyńscy policjanci apelują do kierowców o ostrożność podczas poruszania się po drogach regionu. Na jezdni, zwłaszcza w nocy i rano, miejscami może pojawiać się lód, dodatkowo mogą wystąpić intensywne opady śniegu. Chwila nieuwagi lub nieostrożnie wykonywane manewry skutkują wtedy zdarzeniem drogowym. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne stosowane w pojazdach, takie jak np. systemy antypoślizgowe nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Są one jedynie pomocą dla kierowcy i z pewnością nie zastąpią zdrowego rozsądku, ostrożności i przewidywania sytuacji na drodze

Trudne, zimowe warunki na drogach, ograniczona widoczność, często nadawane komunikaty dotyczące silnego wiatru, zamieci śnieżnych, a także liczne apele Policji, powinny być każdorazowo brane pod uwagę przez kierowców podróżujących samochodem. Tylko wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wyjeżdżali do 8 zdarzeń drogowych. Na szczęście były to kolizje i nikt w nich nie ucierpiał. Jako główne przyczyny tych zdarzeń mundurowi wskazywali niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych czy nie zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Niestety, policjanci zatrzymali też nietrzeźwego kierowcę. Po północy, funkcjonariusze patrolujący ulice miasta, na jednej z nich skontrolowali audi. Kierujący nim 31 – letni mieszkaniec miasta okazał się być pod wpływem alkoholu. Mężczyzna „wydmuchał” ponad 1,5 promila. Zostało mu zatrzymane prawo jazdy, a noc spędził w policyjnym areszcie.

Pamiętajmy! Wyruszając w trasę nie narażajmy na niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia siebie, swoich bliskich oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Przypominamy  również o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Te proste czynności minimalizują skutki nagłego hamowania pojazdu. Zwróćmy też szczególną uwagę na pieszych.

Czasem chęć dotarcia na miejsce kilka minut wcześniej może spowodować, że nie dojedziemy tam już nigdy.

Apelujemy do Państwa o ostrożność i rozwagę. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków drogowych.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga odpowiedniej do tych warunków techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków oraz sytuacji panującej na drodze, tak aby zapewnić panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - musi się jednak mieścić w jej granicach.