ZWOLNIJ I ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ZWOLNIJ I ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

Data publikacji 11.01.2019

Panujące na drogach warunki wymagają od kierowców całkowitej zmiany stylu jazdy. Pomimo czarnej nawierzchni, jezdnia może być miejscami oblodzona. Pamiętajmy więc o tym, żeby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Zmieniające się dość często warunki pogodowe powodują, że drogi są śliskie. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że nawierzchnia jezdni jest czarna, a przyczepność pojazdu do podłoża jest dobra – często właśnie w takich warunkach spotykamy się z miejscowym oblodzeniem jezdni. W przypadku nieostrożnej jazdy pojazd wpada w poślizg, a kierowca traci nad nim panowanie. Dlatego też policjanci apelują o ostrożną, dostosowaną do zmiennych warunków atmosferycznych jazdę. Pamiętajmy, że gdy na drogach jest ślisko, to kierowanie pojazdem wymaga skoncentrowania i zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną, a więc dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze. Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie, jest najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu zdarzeń należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny.