Świąteczny weekend – powroty - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Świąteczny weekend – powroty

Data publikacji 26.12.2018

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego to główny cel działań prowadzonych przez funkcjonariuszy ruchu drogowego podczas trwającego okresu świątecznego. W związku ze spodziewanymi „powrotami”, główne ciągi komunikacyjne regionu będzie patrolować dziś większa liczba policjantów.

W związku ze spodziewanym po południu zwiększeniem natężenia ruchu na drogach, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego będą prowadzić działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas „powrotów” ze świątecznego weekendu. Oprócz udzielania pomocy kierowcom i zapewnienia płynności w ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, ich obecność będzie także oddziaływać profilaktycznie i przeciwdziałać występowaniu wypadków drogowych na tych trasach. Policjanci będą również kontrolować  prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz reagować na popełniane wykroczenia drogowe, które zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze apelują do kierowców:

- dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych. Przewidujmy, że wraz z upływającym czasem warunki te mogą ulegać zmianie;

- przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego) i jego wyposażenie (trójkąt, gaśnicę);

- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, starajmy się być wypoczęci i wyspani;

- w przypadku wielogodzinnej jazdy - zaplanujmy sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku;

- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujemy z dziećmi;

- zachowajmy bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu;

- pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”;

- wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu sygnalizujmy swoje zamiary na drodze - takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój.