Policjanci apelują - nie daj się oszukać w sieci - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują - nie daj się oszukać w sieci

Data publikacji 20.12.2018

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Coraz chętniej kupujemy prezenty za pośrednictwem Internetu. Bardzo często użytkownicy nie zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą oszustów, którzy mogą podszywać się pod znane marki. Policjanci radzą, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Coraz chętniej dokonujemy tam zakupów. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. To bardzo ważne szczególnie w okresie przed Bożym Narodzeniem, gdy chcemy szybko  załatwić kwestię prezentów dla najbliższych. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.

Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

- przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
- przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych.  

Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;
- przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki "https".

Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
- gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
- otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
- zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
- jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Cyberprzestępcy żerują na ludzkiej naiwności

- Cyberprzestępcy inaczej oszuści internetowi podobnie jak w realnym życiu wykorzystują nieuwagę, pośpiech, niewiedzę oraz naiwność ludzką. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku. W przypadkach, gdy doszło do oszustwa zgłoś się jak najszybciej do administratorów strony oraz poinformuj policję!