"ZNICZ 2018" BEZPIECZNE MIENIE - NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"ZNICZ 2018" BEZPIECZNE MIENIE - NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ!

Data publikacji 31.10.2018

Przed nami okres zadumy, refleksji i wspomnień. Odwiedzane są miejsca pamięci o osobach bliskich. O bezpieczeństwo podczas działań „ZNICZ 2018” dbają między innymi funkcjonariusze Wydziału Prewencji, m.in. dzielnicowi, których można spotkać w obchodzie w rejonach cmentarzy. Mundurowi apelują o ostrożność podczas porządkowania miejsc pamięci o osobach najbliższych: nie dajmy się okraść!. Zabezpieczmy także swoje mieszkanie podczas nieobecności w domu i poprośmy zaufaną osobę o "sąsiedzką czujność".

Policjanci z Wydziału Prewencji łomżyńskiej komendy w ramach akcji „ZNICZ 2018” kontrolują miejsca w pobliżu cmentarzy i przypominają o zabezpieczaniu mienia. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie baczniejszej uwagi na swoje rzeczy osobiste, pozostawiane często bez nadzoru, podczas porządkowania miejsc pamięci o osobach najbliższych. 

Pamiętajmy, aby nie przechowywać portfeli w zewnętrznych kieszeniach kurtek, płaszczy, czy też w reklamówkach, a saszetki, torebki trzeba trzymać blisko siebie. Ostrożność należy zachowywać zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. Okradanie zdenerwowanych i zmęczonych ludzi jest dla kieszonkowców szczególnie dogodne i bezpieczne w miejscach gdzie panuje tłok oraz kiedy ofiary znajdują się w niewygodnej dla siebie pozycji, są przepychane lub potrącane. Pamiętajmy, kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, rzadko w pojedynkę, a sposób ich działania skutecznie odwraca uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Trzeba być czujnym i bacznie obserwować otoczenie - ludzie zamyśleni, nieuważni są łatwiejszym łupem dla złodzieja, który bardzo starannie wybiera swoją ofiarę.

Mundurowi przypominają także o właściwym zabezpieczeniu mieszkania w trakcie nieobecności podczas wyjazdów. Korzystajmy z pomocy i „czujności sąsiedzkiej”. We wnętrzu samochodów nie pozostawiajmy na widoku cennych rzeczy, toreb czy reklamówek z zakupami. To tylko może skusić włamywacza. Jeżeli jest taka możliwość, na cmentarz wybierzmy się pieszo bądź korzystajmy z bezpłatnej w tym okresie komunikacji miejskiej. Poza obszarem zabudowanym po zmroku pamiętajmy o elementach odblaskowych umieszczonych w sposób widoczny dla kierowcy. Bądźmy widoczni i korzystajmy z tych elementów także w mieście.