To już jesień – uważajmy na drogach - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

To już jesień – uważajmy na drogach

Data publikacji 24.10.2018

Szybciej zapadający zmierzch, mgły, czy mokra, a miejscami nawet śliska nawierzchnia – te czynniki musi wziąć teraz pod uwagę każdy kierowca planując swoją podróż. O niekorzystnych, jesiennych warunkach drogowych muszą pamiętać także piesi. Przed nami okres, w którym dochodzić może do częstszych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, którzy przy szybko zapadającym zmierzchu, są mniej widoczni na drodze.

Przypominamy kierowcom o zachowaniu większej odległości między pojazdami na drodze, a także apelujemy o zdjęcie nogi z gazu. Tylko wczoraj funkcjonariusze łomżyńskiej „drogówki” siedem razy wyjeżdżali do zdarzeń drogowych, spowodowanych właśnie niezachowaniem bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami czy nadmierną, niedostosowaną do warunków atmosferycznych prędkością. Na mokrej nawierzchni drogi oraz spadających na jezdnię liściach, droga hamowania pojazdu może być dłuższa niż sądziliśmy, a czasem zbyt długa na uniknięcie zdarzenia drogowego. Kapryśna i zmienna jesienna aura, to przede wszystkim konieczność dostosowania prędkości do warunków drogowych. Niekorzystne warunki meteorologiczne „zmuszają” nas nie tylko do zmiany stylu jazdy, ale również do zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy też o zwierząt leśnych, które w tym okresie mogą częściej wychodzić z lasu w poszukiwaniu pożywienia. Wczoraj do takiego zdarzenia doszło na terenie gminy Wizna. 49 – letni mężczyzna kierujący peugeotem, w okolicach Strąkowej Góry, zderzył się z sarną. W wyniku kolizji zniszczony został przód auta. Na szczęście kierowcy nic poważnego się nie stało.  Łomżyńscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i ostrzegają przed dzikimi zwierzętami, które mogą wchodzić na drogę.

Poniżej kilka rad o których powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego:

- podczas deszczu wydłuża się droga hamowania – pamiętajmy, aby podczas konieczności gwałtownego zatrzymania pojazdu, nie najechać na samochód jadący przed nami;

- mgła zmniejsza widoczność – pamiętajmy, aby nie podejmować bez zastanowienia niebezpiecznych manewrów drogowych. Dla bezpiecznego podróżowania, należy zachować większą odległość pomiędzy pojazdami;

- należy sprawdzać stan oświetlenia pojazdu, którym wyjeżdżamy;

- zaparowane szyby, brudne reflektory, źle ustawione lusterka też mogą przyczynić się do wystąpienia zdarzenia drogowego;

- pamiętajmy o pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla kierowców „niewidoczni” na drogach, poboczach czy przejściach dla pieszych.

- pamiętajmy też o wzajemnym zrozumieniu i kulturze prowadzenia pojazdu. Nie jesteśmy sami na drodze. Nie bądźmy „agresywni” i ułatwiajmy innym poruszanie się po miejskich ulicach.

Apelujemy do pieszych o to, aby „stali się widoczni” na drodze. Piesi często sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód, lub światła tego samochodu, to i oni są widziani przez jego kierowcę. Nic bardziej mylnego! Widzieć, to nie to samo co być widocznym, dlatego używajmy wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych, latarek i innych przedmiotów dających jasne światło – aby być widocznym!

Noszenie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym w sposób widoczny dla kierujących jest naszym obowiązkiem – dzięki któremu możemy skutecznie ochronić własne zdrowie bądź życie - nie lekceważmy tego obowiązku.

W warunkach nocnych, pieszy ubrany na ciemno, widziany jest przez kierującego z odległości około 20 metrów. Jeżeli ma na sobie jasne ubranie – z około 50 metrów, a jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – widoczność zwiększa się do ponad 150 metrów! Kierowca jest w stanie odpowiednio zareagować.

Pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego pojazdem, umożliwiająca mu zapanowanie nad pojazdem w każdych warunkach drogowych, to warunki bezwzględne, aby na drogach było bezpieczniej. Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, a przede wszystkim pamiętając o podstawowych obowiązkach wynikających z zapisów Prawa o Ruchu Drogowym, możemy ustrzec się przed zagrożeniem.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży, w nadchodzącym okresie jesiennym, będą prowadzić zintensyfikowane działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo osób pieszych.