POMOC OSOBOM NARAŻONYM NA WYCHŁODZENIE ORGANIZMU - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

POMOC OSOBOM NARAŻONYM NA WYCHŁODZENIE ORGANIZMU

Data publikacji 04.10.2018

Policjanci apelują o czujność i zwracanie uwagi na osoby potrzebujące wsparcia, którym może zagrażać wychłodzenie organizmu. Miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, poszukujące schronienia przed zimnem, można zgłaszać między innymi poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy widzimy osobę potrzebującą natychmiastowej pomocy - wzywajmy służby poprzez numer 112. Reagujmy i nie bądźmy obojętni!.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży rozpoczęli już działania prewencyjno - ochronne pn. „Nie bądźmy obojętni”, których celem jest ograniczenie zjawiska bezdomności, żebractwa oraz podniesienie poczucia bezpieczeństwa osób bezdomnych, żyjących samotnie, starszych, kalekich – pozostających bez opieki. Zwłaszcza nocą, gdy temperatura powietrza znacząco spada, mundurowi sprawdzają miejsca o których wiedzą lub podejrzewają, że mogą przebywać tam osoby bezdomne. Policjanci podkreślają, że w takich sytuacjach najważniejsza jest reakcja, dlatego też zachęcają mieszkańców do korzystania m.in z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można tam oznaczyć miejsce gromadzenia się osób, którym grozi wychłodzenie organizmu przy pomocy ikonki „bezdomność”. Każde takie zgłoszenie zostanie zweryfikowane, a po potwierdzeniu – będzie regularnie sprawdzane podczas nadchodzącego okresu zimowego.

Funkcjonariusze przypominają, że zagrożone są nie tylko osoby bezdomne. Mogą to być także seniorzy, którzy nie radzą sobie sami z podstawowymi czynnościami, zwłaszcza z ogrzaniem domu. Dlatego ważna jest zwykła ludzka wrażliwość i zwracanie uwagi na to co się dzieje wokół każdego z nas. O osobach wymagających w tym okresie szczególnego wsparcia można powiadomić dzielnicowego – policjanta pierwszego kontaktu ze społeczeństwem bądź też Ośrodek Pomocy Społecznej.