Oszuści nie odpuszczają!!! – Apelujemy o czujność i rozwagę! - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści nie odpuszczają!!! – Apelujemy o czujność i rozwagę!

Data publikacji 25.07.2018

Łomżyńscy policjanci otrzymali wczoraj sygnały od starszych mieszkańców o próbach oszustwa na „wnuczka”. Dzięki czujności osób starszych i ich świadomości co do występowania zagrożeń do oszustwa nie doszło. Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania oszustów informujmy naszych bliskich!

Policjanci z Łomży otrzymali wczoraj aż trzynaście sygnałów o tym, że oszuści próbowali pozbawić oszczędności starszych mieszkańców regionu, podając się za wnuczka, córkę lub policjanta. Schemat rozmów telefonicznych był podobny. Chodziło o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym, któremu miał ulec rzekomy wnuczek. Telefoniczne rozmowy prowadzone są tak, aby wzbudzić w starszej osobie chęć do szybkiej pomocy, a także podkreślić ciążącą na niej odpowiedzialność, że w przypadku jej braku – „wnuczek", trafi do aresztu. Na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy, choć niewiele brakowało. 82 – letnia mieszkanka Łomży chcąc zrobić dobry uczynek i pomóc „synowi”, który rzekomo był sprawcą wypadku, wypłaciła z konta 24 tysiące złotych. Tylko czujność pracownicy banku uchroniła starszą panią od utraty oszczędności życia. Niezwłocznie został też powiadomiona Policja. Apelujemy do mieszkańców o czujność! Każdy z nas może stać się potencjalną ofiarą oszustów.

Pamiętajmy, że oszuści podczas rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Nie dajmy się oszukać!