Dzielnicowi znakowali rowery - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi znakowali rowery

Data publikacji 11.05.2018

Dzielnicowi znakowali rowery uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży. Dbając o widoczność młodych rowerzystów na drodze, mundurowi rozdawali także elementy odblaskowe. Wspólna akcja społeczności szkolnej i policjantów, dotycząca informowania o zabezpieczeniach jednośladów ma na celu zapobieganie ich kradzieżom.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży, w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłoszone przez pedagogów i rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, zorganizowali wczoraj nietypową akcję znakowania rowerów. Oznakowaniu poddano kilkanaście jednośladów, a młodzi rowerzyści otrzymali od mundurowych elementy odblaskowe, poprawiające ich widoczność na drodze.

Znakowanie rowerów jest jednym ze sposobów, który w razie utraty jednośladu, może pomóc później w jego identyfikacji. Zdarza się, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji na temat utraconego roweru. Dlatego też policjanci zachęcają do oznakowania swojego roweru. Właściciel otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje takie pozostaną również w jednostce Policji. Znakowanie rowerów w łomzyńskiej jednostcer wykonują dzielnicowi, w budynku Komendy Miejskiej Policji w Łomży, przy ul. Partyzantów 48B. 

Jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych lub innych łatwo dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. „chwilę” bez zabezpieczeń i dozoru. Aby ustrzec się takich zdarzeń  bądź w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu roweru. Aby oznakować swój rower należy mieć przy sobie dowód osobisty i dokumenty potwierdzające zakup roweru lub jego własność. W przypadku osoby niepełnoletniej wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego.

O czym należy pamiętać, aby minimalizować ryzyko kradzieży roweru?

- Nie należy zostawiać, choćby na chwilę, niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych (przed sklepem, przy bloku itp.) oraz na klatkach schodowych. Za każdym razem rower trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Stosując zabezpieczenia typu: łańcuchy, zamki, kabłąki, można w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru. Zabezpieczenia zniechęcają także do kradzieży tzw. „okazjonalnych złodziei”.

- Dodatkowo, można go też zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia, może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy.

- Z pozostawianego roweru można zdjąć drobne elementy np. liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko. Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.

Pamiętajmy, że zdjęcia roweru, a także jego znakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.