Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z łomżyńskiej drogówki przeprowadzają działania „Pieszy”

Data publikacji 15.11.2012

Wraz z nadejściem jesiennej aury policjanci odnotowują niestety więcej zdarzeń z udziałem pieszych. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo, łomżyńscy policjanci prowadzą działania pod kryptonimem "Pieszy".

Jesienią wzrasta liczba potrąceń pieszych. Pokazały to ostatnie dni: jezdnia była sucha, nagle spadł deszcz i zrobiło się ślisko. Taka pogoda sprawia, że zarówno kierowcy, jak i piesi mają spowolniony czas reakcji. Dlatego ważne jest, by w tym okresie zachowywać jak największą ostrożność i pamiętać o ograniczonym zaufaniu wobec innych użytkowników ruchu.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg. Policjanci zwracają szczególną uwagę na to jak piesi zachowują się na drodze. Często dochodzi do wypadków na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowań i przystanków. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. 

W tym roku na terenie powiatu łomżyńskiego zaistniało ogółem 70 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób, a 92 zostało rannych. Osoby piesze przyczyniły się do spowodowania 11 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 8 zostało rannych.

Główne błędy pieszych i zarazem najczęstsze przyczyny wypadków z ich udziałem, to:

  • nieostrożne wejście na jezdnię pieszego przed jadącym pojazdem lub zza pojazdu/przeszkody;
  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym;
  • stanie bądź leżenie na jezdni.

Policjanci apelują do osób pieszych aby byli świadomi zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 25 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na bezpieczne hamowanie gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Łomżyńska Policja apeluje do wszystkich niechronionych uczestników ruchu o noszenie elementów odblaskowych. Pamiętajmy, to może uratować pieszemu życie.