"Odblaskowy eksperyment" w Łomży - Aktualności - KMP Łomża

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Odblaskowy eksperyment" w Łomży

Data publikacji 14.03.2018

Łomżyńscy policjanci zaprosili wczoraj mieszkańców jednego z osiedli do udziału w „odblaskowym eksperymencie”. Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali elementy odblaskowe, poprawiające ich widoczność na drodze.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży, na jednym z łomżyńskich osiedli, zorganizowali wczoraj wieczorem „odblaskowy eksperyment”. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili osoby, które chwilę wcześniej uczestniczyły we mszy świętej. Podczas eksperymentu, na niedoświetlonej drodze dojazdowej do kościoła, ustawiony został radiowóz z włączonymi światłami, a przed nim szły osoby bez elementów odblaskowych. Okazało się, że pomimo włączonych świateł samochodu, osoby były prawie niewidoczne na drodze. Natomiast umieszczenie na ubraniach elementów odblaskowych, w takich samych warunkach, skutecznie zasygnalizowało już obecność pieszego na tej drodze. W świetle reflektorów stanęli też wolontariusze Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży, którzy w swoich uniformach mają wszyte pasy odblaskowe. Zgromadzeni przy radiowozie widzowie, mogli obserwować różnicę obu zaprezentowanych sytuacji drogowych. Po zakończeniu eksperymentu, wszyscy otrzymali od policjantów opaski odblaskowe.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących.

Warto pamiętać, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Ładowanie odtwarzacza...