Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądźmy obojętni – widzisz osobę zagrożoną wychłodzeniem organizmu? – powiadom o tym Policję!

Data publikacji 22.12.2017

Łomżyńscy policjanci, także podczas nadchodzącego okresu świątecznego, apelują o przekazywanie informacji dotyczących osób zagrożonych wychłodzeniem i potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że dzięki szybkiemu sygnałowi przekazanemu właściwym służbom, można zapobiec tragedii i uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Nie bądźmy obojętni – reagujmy.

Łomżyńscy funkcjonariusze zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym wobec krzywdy innych ludzi. Chodzi tu głównie o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Na wychłodzenie organizmu narażeni są nie tylko bezdomni, ale i osoby starsze, mieszkające samotnie , które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę, wsparcie i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy także sami powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Funkcjonariuszy łomżyńskiej Policji i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży we wspólnych działaniach wspierają także wolontariusze z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, Strażnicy Miejscy oraz studenci z Instytutu Pielęgniarstwa oraz Instytutu Społeczno – Humanistycznego PWSiP w Łomży, którzy przeszli odpowiednie szkolenie z zakresu udzielania pomocy w tego typu przypadkach.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne możemy powiadomić Policję poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczając to miejsce na mapie - wybierać ikonę „bezdomność”. Wskazane zagrożenie zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy.

Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego. W przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy innej osobie należy dzwonić pod numer 112 lub 997.